Feniş işçileri Mecidiyeköy'de: İşçilere barikat, hırsızlara koruma

Feniş işçileri, 25.09.2013 salı günü seslerini duyurmak için bu kez Mecidiyeköy’deki Stad Plazada bulunan Feniş A.Ş. önündeydiler. Hammadde sıkıntısı bahanesiyle, hiçbir açıklama yapılmadan sözleşmelerine son verilen işçiler, 3 aylık maaş alacaklarını, kıdem tazminatı ve diğer haklarının hesabını sordular.

Asıl ayıp, Aloğlu’nun…

İşçi temsilcileri, yaptıkları konuşmalarda “plaza önünde toplandığımız için, bize kiracılar rahatsız oluyor, ayıp oluyor yapmayın diyorlar. Biz her gün rahatsız oluyoruz. En temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk. Çoluk çocuğumuzun yüzüne bakamıyoruz. Asıl ayıbı bizi bu duruma düşüren Aloğlu yapıyor” diyerek tepkilerini gösterdiler.

Yapılan konuşmalarda işçilerin vekâlet verdikleri avukatlarla, Aloğlu’nun avukatlarının anlaşmaya çalıştığı ama bu durumdan onlara bir fayda gelmeyeceğini, bunların geçiştirme çabası olduğu, işçilerin asla yılmayacağı belirtildi.

Boyalı basın: aynı tas, aynı hamam

Daha önce plazalar önünde eylem yapan BMC ve Bosch işçilerine sessiz kalan burjuva basın, Feniş işçilerinin mücadelesinde de sessizliğini bu güne kadar korudu. İşçiler bir daha asla onların gazetelerini alıp okumama sözü verdiler. Patronların söylemleri olduğunda bunu manşetten verdiklerini, emek mücadelesine gelince görmemezlikten geldiklerini vurguladılar.

Aloğlu nerede, işçiler burada

Feniş işçi marşının ardından basın açıklaması yapan ve daha sonra E5'i pankart ve dövizleriyle kapatan işçiler, “hırsız Aloğlu”, “her yer Feniş, her yer direniş”, “Feniş işçisi, direnişin simgesi”, “zafer direnen emekçinin olacak”, “direne direne kazanacağız” sloganlarını attılar. O sırada çevik kuvvet polisleri işçilerin önüne barikat kurdu. İşçileri kalkan ve cop kullanarak geri püskürtmeye çalıştılar. İşçilerin de polislere direnmesi üzerine polis, Feniş A.Ş önüne geri çekilmek zorunda kaldı. Polislerin çekilmesiyle E5 üzerinde bir süreliğine oturma eylemlerini devam ettiren işçiler, tekrar Feniş A.Ş. önüne geçtiler.

Bir müddet sloganlarla şirketi protesto eden işçileri polis amirlerinin yersiz ikna çabaları da vazgeçiremedi. Bir süre daha oturma eylemi yapan işçiler “bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla eylemlerine son verdi.

Feniş İşçi Marşı

Feniş kapısından atlayamadım
Para pul yok dediler anlayamadık
Biz holdingi 5’ledik yaranamadık
Gece gündüz çalıştık doyuramadık,
Yıllarımızı verdik kurtaramadık
Bizim suçumuz neydi anlayamadık
Paramız yok dediniz ömrümü yediniz
Maliyet çok dediniz bizi suçlu ettiniz
Verin tazminatları adam gibi gideriz
Vermezsen tazminatı savaş ilen ederiz