Kahvaltılı okur toplantısı Okmeydanı’nda yapıldı: “50 sayıdır sınıfa Gerçeklerle sesleniyoruz!”

Gerçek Gazetesi’nin her ay düzenlediği kahvaltılı tartışma toplantısı bu sefer gazetenin 50. Sayısı için gerçekleştirildi. Devrimci İşçi Partisi’nin Okmeydanı’ndaki bürosunda gerçekleştirilen etkinlikte 50 sayıda işlenen konular ve siyasal gündemle ilgili yapılan sunumla birlikte Gerçek Gazetesi’nin sınıf mücadelesine yapmış olduğu politik müdahaleler ele alındı.

Toplantı salonuna “50 sayıdır sınıfa gerçeklerle sesleniyoruz” sloganı altında gerçek gazetesinin tüm sayılarının kapaklarının resimleri asıldı. Yine salon, dünya devriminin üçüncü dalgasında simgeleşmiş Tahrir (Mısır), Sintagma (Yunanistan), Puerta del Sol (İspanya), Taksim (Türkiye) meydanlarını dolduran kitlelerin fotoğraflarıyla süslendi.

Yapılan sunumun ardından Devrimci İşçi Partisi’nin seçimlere yönelik “İsyan Cephesi” çağrısı değişik siyasi yönleriyle tartışıldı. Türkiye solunda çeşitli güçlerin CHP ile ittifaka sıcak bakan ilkesiz tutumları ile Arjantin’de devrimci bir programla 1 milyon 200 bin oy alan FIT’ın (Solun ve İşçilerin Cephesi) deneyimi karşıtlığı içinde ele alındı. Hava-İş sendikasında genel kurulun AKP ve THY yönetiminin uzantısı olan grup tarafından kazanılması ve bunda muhalefet adı altında grev kırıcılığı yapanların sorumluluğu da üzerinde söz alınan konular arasındaydı.

Gerçek Gazetesi’nin 50. sayısının aynı zamanda İşçi Mücadelesi ve öncüllerine dayanan bir birikimin sonucu olduğunun vurgulandığı toplantıda Gerçek’in işçi sınıfı mücadelesindeki yeri kadar enternasyonalist çizgisi ve Kürt halkının mücadelesine verdiği desteğin de altı çizildi. Bu bağlamda Türkçe ve Kürtçe “Hoş geldin iki dilli yaşam”, “Bi Xêr Hatî Jiyana Du Zimanî” başlığı ile çıkan 15. Sayı özellikle zikredildi.

Son turda alınan sözlerde Antalya L Tipi Cezaevinde tutuklu olan Mustafa Cihan Yılmaz’ın selamını getiren yoldaşımızın sözleri alkışlarla karşılandı. Cihan yoldaşın moralinin iyi olduğu bununla birlikte Cihan ile birlikte isyan tutsaklarını burjuvazinin elinden almak için yapılan faaliyetlerin yoğunlaştığı anlatıldı.