Çapa Tıp'ta kadrolu çalışma için eylem

İstanbul Tıp Fakültesi’nde taşeron işçilerin işten çıkartılması tehdidine karşı çalışanlar çadır kurarak basın açıklaması yaptı.

İstanbul Tıp Fakültesi’nde, taşeron işçileri, sağlık personelini, asistanları, öğretim üyelerini ve öğrencileri bir araya getiren Sağlık Hakkı Meclisi’nin düzenlediği eyleme ayrıca SES ve Eğitim-Sen de destek verdi. Taşeron işçilerini çatısı altında birleştiren Taşişder, verdiği mücadeleler sonucunda üniversite hastanesinde çalışan işçilerin kadroya geçirilmeleri gerektiğini hukuken de tescil ettirdiği halde 400 işçinin Mart sonundaki taşeron ihalesi sonucunda işsiz kalması söz konusu.

Taşişder başkanı Güneş Cengiz yaptığı açıklamada işten çıkarma söz konusu olursa her türlü mücadeleyi sonuna kadar yapacaklarını belirtti ve üniversite yönetiminin ve taşeron şirketin çelişkilerine işaret etti. Bir yandan işçi çıkartacağını söyleyen şirketin diğer yandan KPSS ile işçi alımı yapması işçilere karşı kötü niyetli bir örgütsüzleştirme çabasının olduğuna işaret ediyor.

İşçilerin başlıca talebi mahkeme kararlarının uygulanarak işçilerin kadroya geçirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması. Bu taleplerle Çapa’da bir bilgilendirme çadırı açan ve 9 gündür u çadırda hasta ve yakınlarıyla, çalışanları bilgilendiren işçiler işten çıkartma olduğu takdirde çadırı direniş çadırın a çevireceklerini belirtiyorlar.