Koç Üniversitesi’nde mücadele kazanım getirdi!

Koç Üniversitesi’nde mücadele kazanım getirdi!

Gerçek gazetesinde daha önce Koç Üniversitesi’nde, iki taşeron şirkete bağlı olarak çalışan temizlik ve diğer hizmetlerdeki işçilerin, sağlık hakkını savunmak üzere Koç Üniversitesi Dayanışması’nın başlattığı imza kampanyasına yer vermiştik. Koç Üniversitesi Rektörlüğü, Koronavirüsü salgını nedeniyle okuldaki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin durdurulduğunu 14 Mart’ta ilan ettiği, akademik ve idari personele evden çalışma izni verildiği, hatta kampüse gelmesi mecbur olan personeller için tek kişilik araçlarla seyahat sağlanacağı, masrafların okul tarafından karşılanacağını duyurduğu halde taşeron işçilerine ilk günlerde maske dahi verilmiyordu.

Ülke çapında vaka sayısının artmasıyla birlikte üniversite yönetimi ve taşeron firmaları işçilere birikmiş yıllık izinlerini kullanmalarını veya ücretsiz izne ayrılmalarını dayatmaya başladı. İşçilerin önemli bir kısmı izne çıktı. Koç Üniversitesi Dayanışması’nın bu dayatmaya karşı çıkarak başlattığı ve işçilerin sağlık ve çalışma hakkı taleplerini öne çıkaran imza kampanyası kamuoyunda geniş ilgi ve destek gördü. Bu faaliyetin yarattığı baskının neticesinde, üniversite yönetimi 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek bir dizi uygulamayı açıkladı. Buna göre:

1. Kimse işten çıkarılmayacak.

2. Firmada 3 yılını dolduran işçiler idari izne çıkacak.

3. Üç yılı doldurmayanlar ve emekli olup çalışmakta olan işçiler haftanın iki günü 20’şerli gruplar halinde tam mesai yapacaklar.

4. İşçilerin ücretleri ile yol ve yemek haklarında herhangi bir kesinti yapılmayacak.

5. İşçi servislerinin sayısı artırılacak, her bir servis en fazla 6-7 işçi taşıyacak.

6. İşçilere günlük eldiven, maske ve dezenfektan sağlanacak.

7. İşçilerin ateşi her gün ölçülecek.

8. Mesai sırasında ve molalarda sosyal mesafe uygulamasına dikkat edilecek.

Şimdi sıra üniversite bileşenlerinin mücadelesi ile elde edilen  bu kazanımları savunmakta, açıklanan kararların uygulanmasını  denetlemekte. Koç Üniversitesi Dayanışması, işçilerin çalışma ve sağlık haklarını savunmaya, her koşulda dayanışmaya büyütmeye kararlı.