TÜVTÜRK/Reysaş Taşıt Muayene işçilerinden 3’ü için işe iade kararı çıktı

TÜVTÜRK/Reysaş Taşıt Muayene işçilerinden 3’ü için işe iade kararı çıktı

Eskişehir’de, TÜVTÜRK/ Reysaş işçileri anayasal haklarını kullanarak DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenmişler, örgütlülüğü kırmak isteyen patron ise 15 işçiyi keyfi sebeplerle işten atmıştı. Sadece Eskişehir’de değil TÜVTÜRK’e bağlı Muğla ve Şanlıurfa istasyonlarında da işçiler sendikalaştıkları için işten atıldılar. Atılan işçiler patronun hamlesine karşılık istasyon önüne kurdukları çadırla tam 8 aydır mücadelelerini sürdürüyor.

Reysaş işçileri 8 ay boyunca diğer illerdeki kader arkadaşlarıyla dayanışma eylemleri düzenleyerek, basın açıklamaları gerçekleştirerek kararlı bir mücadele verdiler. Patronun yıldırma girişimlerine karşı günün iki saati direnişi aynı patrona bağlı Hilton Otel’in önüne taşıdılar. İşçiler açtıkları işe iade davası ile hukuki mücadele de veriyorlar.

İşçilerin direnişleri devam ederken, geçtiğimiz ay Eskişehir 1. İş Mahkemesi’nde görülen davada 3 işçinin işe iadesi ile işçilere 16 aylık sendikal tazminat ödenmesi kararı çıktı. Bu karar diğer işçileri de motive etti. Davası henüz sonuçlanmamış olan işçiler aynı kararın kendileri için de çıkmasını bekliyorlar. Bu kararın kendileri için önemine vurgu yapan işçiler, Reysaş’a sendika girene kadar ve işe iade edilene kadar haklı mücadelelerinin süreceğini belirtiyorlar.

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ağustos 2019 tarihli 119. sayısında yayınlanmıştır.