TÜVTÜRK işçileri ile röportaj

TÜVTÜRK direnişi devam ediyor!

Kocaeli Köseköy ve Gebze'de TÜVTÜRK'e bağlı araç muayene istasyonlarında işçiler, TÜMTİS sendikasına üye olmaları üzerine tazminatsız işten atılmışlardı. Bunun üzerine istasyonlar önünde direnişe geçen işçiler 88 gündür mücadelesine devam ediyor Gerçek gazetesi olarak direnişin 88. Gününde direnişi değerlendirdik.

Gerçek: Direnişinizin kaçıncı günündesiniz? Direnişiniz nasıl gidiyor?
Hasan: Direnişimizin 88. Günündeyiz. Direnişimiz kararlı bir şekilde devam ediyor. İşe geri alınana, sendikamız tanınana ve toplu iş sözleşmesi imzalanana kadar direnişimizi devam ettireceğiz.

Gerçek: Diğer sendikaların veya örgütlerin desteği var mı?
Hasan: Açık konuşmak gerekirse sendikal Güç Birliğinden bir kaç sendika ve sizin gibi işçilerin sorunlarına duyarlı bir kaç sendika dışında kimse gelmiyor.

Gerçek: İşveren ile görüşmeniz oldu mu? Olduysa nasıl oldu?
Özlem: İşveren ile görüşmemiz olmadı. TÜV genel merkezinden bize iş teklifi geldi ama gelen iş teklifleri bulunduğumuz illerin dışındaydı ve bizde haliyle kabul etmedik.

Gerçek: Direnişe kaç kişi başladınız ve şu anda kaç kişisiniz.
Özlem: Direnişimize 21 Gebze, 27 Köseköy olmak üzere 48 kişi başladık. Hiç bırakan olmadı ama insanların bazen işleri falan çıkıyor, gelemiyorlar. Onun dışında başladığımız sayıda değişme olmadan devam ediyoruz.

Gerçek: Sendikanız ve siz bundan sonra nasıl bir eylem düşünüyorsunuz?
Hasan: İçeride sendikaya üye arkadaşımız kalmadı. Uluslararası taşıma sendikalarını harekete geçirdik ve şu anda onlar ile temasımız devam ediyor ayrıca yakın zamanlarda merkezi yerlerde eylemler planlıyoruz. TÜVTÜRK’ün yasa tanımaz tavrını her yerde deşifre edeceğiz. İşverenin hamlesine göre yapacağımız eylemler devam edecek.

Gerçek: Örgütlerden ve işçi dostlarından beklentileriniz nelerdir?
Özlem: Bizim şu anda ihtiyacımız olan tek şey kamuoyu yaratıp işverenin bu tavrını teşhir etmek. Bütün örgütlere ve işçi dostlarına çağrımız bu konuda bizi yalnız bırakmamaları ve haksızlığa karşı yanımızda olmaları.

Gerçek: Bildiğiniz gibi Bursa'da ve çeşitli fabrikalarda Türk Metal çetesine karşı direniş var. Sizde(Hasan'a soruyor) eski direnişçi metal işçisi olarak bir şeyler söylemek ister misiniz?
Hasan: Tabiki Türk Metal'in nasıl bir sendika olduğunu insanları güya sendikacılık altında patronlar ile kol kola gezip sömürmek için elinden geleni yaptığını biliyoruz. Buradan tüm başkaldıran işçiler ile dayanışma halindeyiz. Onları yürekten selamlıyoruz. Yaşasın sınıf dayanışması!

Gerçek: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Hasan: Gerçek gazetesi olarak size teşekkürü borç biliriz. İlk günden bu yana dayanışma gösteren Gerçek gazetesi ve çalışanlarının emeğine sağlık.
Özlem: Bende Gerçek gazetesine selamlarımı iletiyorum. Ayrıca geçen günlerde Tost yediği için işten atılan taşeron işçisi Volkan Kahyalar'a dayanışmamızı iletiyoruz.

Röportajın ardından desteğe gelen UPS işçileri ile direniş paylaşıldı.