Grevdeki Form Mukavva işçileri ile röportaj

İzmir Torbalı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Form Mukavva Fabrikası’nda çalışan Selüloz-İş Sendikası’na üye 43 işçi toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşılma sağlanamayınca greve çıktı. Gerçek gazetesi olarak 37 gündür fabrikaları önünde grevde olan Form Mukavva işçilerini ziyaret ederek süreci değerlendirmelerini istedik.

Gerçek:Grev sürecinin nasıl geliştiğini anlatabilir misiniz?

Form Mukavva işçisi:3 yıldır örgütlü olduğumuz Selüloz-İş Sendikası ile işveren arasında TİS için görüşüldü. Ancak patronlarımız bizim taleplerimizi dikkate almadılar kendi şartlarını dayattılar.

Gerçek:Sizin talepleriniz nelerdir?

Form Mukavva işçisi:Biz ilk yıl için 425 lira zam istedik. Patron ilk yıl için 175 lira zam öneriyor. Biz ikinci yıl için 325 lira zam istedik patron bize ikinci yıl 190 lira zammı reva görüyor. TİS masasından anlaşma çıkmayınca 24 Mayıs günü iş bırakarak greve başladık. 37 gündür grevdeyiz. İşverenden henüz bir görüşme talebi gelmedi. Fabrikada üretim tamamen durmuş durumda.

Gerçek:Grev süreci nasıl geçiyor?

Form Mukavva işçisi:Bize Torbalı Organize Sanayi işçisinden çok büyük destek var. İşçi servisleri geçerken selam veriyor, alkış ve ıslıklarla bizi destekliyorlar. Çiğli’den Manisa’dan metal işçileri, eğitim emekçileri fabrikamızın önüne gelerek bize destek veriyor. Çünkü biz kazanırsak yarın onlar da kazanacaklar. Biz kaybedersek onlar da kaybedecekler.

Gerçek: Son olarak gazetemiz aracılığı ile iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Form Mukavva işçisi:Size teşekkür ederiz bizi yalnız bırakmadığınız için. Biz bu grevi çok değerli buluyoruz. Arka arkaya gelen grev yasaklarının arasında 37 gündür grev yapıyoruz. Fabrikamızın önüne her gün ilk günkü gibi disiplinle geliyoruz. Bizim burada kazanacağımız tüm haklar diğer işçilere örnek olacaktır. O yüzden desteklerini esirgemesinler.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Temmuz 2017 tarihli 94. sayısında yayınlanmıştır.