DİP Heyeti Soma'da

Devrimci İşçi Partisi heyeti olarak 20 Kasım Perşembe günü hem gazetemizin 61. sayısını maden işçilerine ulaştırmak hem de gelişmeleri yakından takip etmek üzere Soma'ya bir ziyaret düzenledik. Oldukça verimli geçen ziyaretimiz esnasında birçok maden işçisi ile de görüşme fırsatı bulduk.

Görüştüğümüz maden işçilerine ilk sorumuz bir gün önce Işıklar maden ocağında gerçekleştirilen işten atma kıyımı oldu. Görüştüğümüz işçiler, her ne kadar basında 28 işçinin işten atıldığından bahsedilse de atılan işçi sayısının çok daha fazla olduğunu belirtti. İşten atılan işçilerin işten neden atıldıkları bile belirtilmemiş, işçiler bu tarz işçi kıyımlarının artarak devam etmesini bekliyor. İşçilerin ifade ettiğine göre patronlar Soma'da hiçbir sendikaya tahammül etmeyip, işten atma saldırıları ile sendikaları yok etmek yerine Hak İş'e bağlı sendikaları ikame etmeye çalışacak. Hükümetin, açıkladığı enerji politikalarına göre kısa bir süre içerisinde Soma'da milyonlarca ton kömür çıkartılması planlanırken bu işten atmalar büyük anlamlar taşıyor. İşçiler, bu nedenle şu an Soma madenlerinde büyük bir kaosun hakim olduğunu belirtti. Madenlerde çalışma şartları anlamında hiçbir olumlu gelişmenin olmadığını, hala bir çok madende işçilerin maaşlarını alamadıklarını da eklediler.

Soma'da uğradığımız yerlerden biri de DİSK'e bağlı Dev Maden Sen oldu. Buraya gittiğimizde sendikacıların ve işçilerin bir gün önce yapılan işten atma saldırısını değerlendirdiklerini gördük. İşten atılanların çoğunun Türkiye Maden İş sendikası üyesi olduğunu ama içlerinde Dev Maden Sen üyelerinin de olduğunu belirttiler. İşten atılanlardan biri de Maden İş sendikasının 3 nolu şube başkanı. İşçiler, işten atmalara karşı hukuki süreci başlatmış. Maden patronlarının ve hükümetin Soma ile ilgili nasıl bir planlama yaptıklarını, işçilere yönelik ne tip saldılar yapılacağını bilemediklerini belirten işçiler, bu tip saldırıların sürmesini bekliyor.

Soma'daki son ziyaretimizi ise termik santral yapmak için zeytinliklerine hükümet tarafından zorla el konulan Yırca köylülerinin direniş çadırına yaptık. Mahkeme süreci kapsamında zeytin ağaçlarına verilen zararın tespiti için kesilen ağaçlara dokunmayan köylüler, direnişi sürdürecekler ve duyarlı insanların ziyaretini bekliyorlar. Şimdiye kadar 300 kadar yeni zeytin fidanı diken köylüler, zarar tespitinin ardından kesilen ağaçların yerine 10 bin kadar ağaç dikeceklerini söylediler.