Tedi'de grev, direniş ve polis saldırısı

İstanbul’da TEDİ mağazasının Tuzla ve Topkapı’da bulunan depolarında çalışan işçiler sendikalı olmaya karar verip Limter-İş üyesi oldukları için gruplar halinden işten çıkarılmaya başlamış, buna da grev ve direnişle cevap vermişlerdi. Özellikle Tuzla deposunda, işçilerin ezici çoğunluğunun sendikalı olması sayesinde depodan tek bir koli mal çıkamaz hale gelmişti. Direnişin onuncu gününe girilirken, sabah deponun girişinde yer alan direniş çadırlarına giden işçiler karşılarında çevik kuvvet ve TOMA’lardan oluşan bir barikat buldular.

İşçilerin direniş çadırına geçmesinin engellenmesinin yanı sıra Topkapı’dan yola çıkan grev kırıcıların Tuzla’ya gelmekte olduğu bilgisi, işçileri bir teyakkuz durumuna geçirdi. Bu arada, Tuzla deposunda henüz işten atılmamış olan son sendikalı işçi de içeride yönetim ve özel güvenlik tarafından sendikadan istifa etmesi yönünde baskıya maruz kalıyordu. Polisin ve özel güvenliklerin zaman zaman gerçekleştirdikleri tacizlere rağmen slogan ve halaylarla depo önünde beklemeye devam eden işçiler, saat 13.00’de bir de basın açıklaması gerçekleştirdiler. Sürecin başından itibaren TEDİ işçileriyle omuz omuza mücadele eden Devrimci İşçi Partisi üyeleri de gün boyunca olduğu gibi basın açıklaması sırasında da işçilerin yanında hazır bulundular.

Saat 15.00 civarı, grev kırıcıların gizlice içeri girip çalışmaya başladıkları haberinin gelmesi, üstüne üstlük özel güvenliğin depodaki sendikalı kadın işçiyi kolundan çekip, depodan atmakla tehdit etmesi işçilerin tepkisini çekti. İşçilerin kapıya dayanıp hesap sormaya başladığı sırada, depo önüne gelen ve sayım işi yapacak grev kırıcıların içinde bulunduğu bir arabaya işçiler tepki gösterirken polisin işçilere saldırısı başladı. Bir yandan TOMA’nın, diğer yandan ise ellerinde coplarla küfrederek saldıran sivil polisler ile çevik kuvvetin saldırısına maruz kalan işçiler arasında fenalık geçirenler oldu. Bahsedilen arabada bulunan grev kırıcılardan biri olan Tedi Sayım Müdürü Şenel Çakır da çevik kuvveti arkasında bulmanın verdiği cesaretle işçilere saldırdı. Saldırı sırasında gözaltına alınan bir işçi, görüşmeler sonrası serbest bırakıldı.

Saldırı grevci işçilerin sınıf kinini ve mücadele azmini bilerken, işçiler OHAL’den güç alan tüm saldırılara rağmen, zaferi kazanana kadar greve devam edeceklerini vurguladılar.