Manisa’da “Türkiye’de Grevler Tarihi” paneli düzenlendi

İşçinin Sesi Manisa, başta metal fabrikaları olmak üzere Manisa’da başka iş kollarında çalışan birçok işçinin katılımıyla “Türkiye’de Grevler Tarihi” konulu panel düzenledi.

“Milli güvenlik” gerekçesi ile yasaklanan metal grevinin hemen ardından düzenlenmesi sebebiyle büyük önem taşıyan panel 22 Ocak Pazar günü saat 13:00'te Manisa Eğitim-Sen bürosunda gerçekleştirildi. Panel bir süre önce sendikal faaliyet yürüttüğü fabrika tarafından işten çıkarılan bir işçinin konuşmasıyla başladı. Giriş konuşmasının ardından Türkiye’de grevler tarihini anlatan bir sunum gerçekleştirildi. Dünyadaki büyük grevlerden de örnekler barındıran sunumda Kavel grevinden büyük metal grevine birçok greve değinildi. Doksanlı yılların başlarında Zonguldak maden ocaklarından çıkıp günlerce yürüyerek Ankara ulaşmaya çalışan binlerce madencinin büyük yürüyüşü anlatılırken bu greve ait bir video izlendi. 2010 yılında 72 gün boyunca Ankara’nın göbeğinde adeta bir Sakarya komünü kuran Tekel işçilerinin grevlerinden deneyimler aktarıldı. 2015 yıllında hükümete ve patronlara korku salan 10 bini aşkın işçinin katıldığı büyük metal grevinin öğrettikleri ve ödevlerine değinildi. Tüm bunların ışığında geçtiğimiz günlere yasaklanan metal grevi değerlendirildi. Sunum işçinin en güçlü silahı olan grevin önemi ve sendikal örgütlenmenin gerekliliği üzerine konuşularak tamamlandı.

 Panelin ikinci bölümü işçilerin soru ve katkılarıyla devam etti. Bu bölümde daha çok yasaklanan metal grevi üzerine görüşler yer alırken farklı fabrikalardan işçiler grev deneyimlerinden söz etti. Daha sağlam bir sendikal örgütlenme için fabrika komitelerinin gerekliliği ve sendikaya üye olmanın yeterli olmadığı sendikaya işçiler tarafından sahip çıkılması ve denetlenmesi gerekliliği üzerinde duruldu. Soru ve katkıların ardından panel tamamlandı.