Manisa'da 1 Mayıs’ta kürsü işçilerin

Manisa'da 1 Mayıs Emek, Demokrasi ve Barış Platformu’nun öncülüğünde kutlandı. Sabah saat 10.00'da Manisa Öğretmenevi önünde bir araya gelen emekçiler burada kortejlerini oluşturdu. Saat 11.00'da Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. 

Yürüyüş boyunca "Yaşasın 1 Mayıs!", "Manisa işçisi köle değildir!", "Yaşasın sınıf dayanışması!" gibi sloganlar atıldı. Yürüyüşün en önünde Standart Profil’de örgütlenme çalışmalarını sürdüren Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler, onların hemen arkasında ise mobilya işçileri kendi talepleri ile yer aldı. Onlarında ardındansa KESK'e bağlı sendikalar, dernekler ve siyasi partiler yer aldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda Manisa Emek, Demokrasi ve Barış Platformu adına Petrol-İş Manisa Bürosu temsilcisi İlker Aydemir basın açıklamasını okudu. İşçilere yönelik hak gasplarından ve AKP'nin baskıcı politikalarından bahseden Aydemir, Standart Profil fabrikasında verilen sendikalaşma sürecinden de bahsetti. İlker Aydemir'in konuşmasının ardından bir mobilya işçisi kürsüye çıktı. Mobilya sektöründeki sömürü çarkından bahseden mobilya işçisi, Manisa'daki mobilya fabrikalarından örnekler verdi. Önümüzdeki süreçte bu sektörde çetin mücadeleler olacağını belirten mobilya işçisi arkadaşımız tüm Manisalı emekçilere çağrıda yaparak kendilerine destek vermelerini istedi. Mobilya işçisi dostumuzun konuşmasının ardından miting halaylarla son buldu.

Manisa'da bu yıl 1 Mayıs nicelik olarak geçen yıla oranla daha azdı. Bunun en önemli nedeni ise işçiler arasında estirilen şovenizm rüzgârıdır. HDP'nin 1 Mayıs mitingine katılması üzerinden miting öncesi ırkçı/faşist propagandalar yapılmış, bu propagandaların etkisinde kalan pek çok işçi 1 Mayıs'a katılmamıştır. Ancak 1 Mayıs tüm bu ırkçı/faşist kışkırtmalara rağmen oldukça coşkulu geçmiştir.