KOÜ’de öğrencilere soruşturma baskısı

Kocaeli Üniversitesi’nde bir ay önce öğrencilerin masa açmalarına karşı üniversite yönetimi ÖGB, polis, HEPAR ve AGD işbirliği ile 2 gün ara ile saldırılar düzenlenmişti.  Üniversitede bir ay önce Roboski çalışması yapan devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler karşılarında ilk gün polis ve HEPAR'lıları görmüştü.

HEPAR’lıların sözlü tacizlerine ve faşizan bildirilerine daha fazla tahammül gösteremeyen devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler yine HEPAR’lı öğrencilerin saldırıda bulunmasına karşı HEPAR’lı grubu okuldan kovmuştu.  

Ertesi gün üniversitede polis,ÖGB faşist işbirliğine karşı öğrenciler bir basın açıklaması yaparak tekrar masa açmışlar lakin karşılarına bu sefer AGD’liler geçmişti. AGD’liler yılbaşına ve Hıristiyan öğrencilerin inançlarına karşı bildirileri ile propaganda yapıyorlardı. AGD’lilerin bu bildirilerinin inanç özgürlüğüne karşı olduğunu, ayrımcı ve ırkçı bir saldırı içeri taşıdığını düşünen öğrencilerin tepkileri üzerine özel güvenlikler AGD grubunu korumuş ve polisi çağırmışlardır. Polisin gelmesi üzerine ortada suçlu yokken güvenlik bütün öğrencileri sosyal tesislerden uzaklaştırmış bunun sonuncunda polis hemen ÖGB’yi devre dışı bırakarak öğrencilerin üzerine saldırmıştır. Güvenlik amiri polislerin yanına giderek parmak işaretiyle kimi zaman bizzat kendisi inisiyatif alarak öğrencileri polise vermiştir. 

Gözaltı sonucu 18 öğrenci gözaltına alınmış 35 saat gözaltında kalmıştır. Adliye önünde alay çeken ve slogan atan kalabalığa bile dava açmışlardır. Üniversite ise süreç içerisinde 61 öğrenciye soruşturma açmıştır. Geçtiğimiz pazartesi ise öğrenciler verdikleri ifadelerinde soruşturma komisyonunun bu iddialarının yalanlardan ibaret ve bilimsellikten uzak olduğunu gösterirken, ÖGB’nin darp yediklerine dair yalanlarını ve aldıkları darp raporlarının de ısmarlama darp raporu olduğuna ispatlamışlardır. Öğrenciler teker teker rektörlükte ifade verirken dışarıda ise EĞİTİM-SEN ve öğrenciler dayanışma göstererek baskılara karşı boyun eğmeyeceğimizi gösterdiler.