Kocaeli Üniversitesi'nde Ankara katliamı lanetlendi

Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) öğrenciler, işçiler ve emekçiler 10 Ekim Ankara katliamını lanetledi.

Eylemden önce, farklı sosyalist partilerden ve demokratik kitle örgütlerinden öğrenciler, üniversitenin bütün kapılarında bildirileriyle, bütün sınıflarında ajitasyonlarıyla ve bütün panolarında afişleriyle saat 10:04'e bir boykot örgütledi. Birçok KOÜ, öğrencisi ilk önce ses çıkarma eylemi ve sloganlarla fakülte önlerinde çağrı yaptı. Kitle, ses çıkarma eyleminden hemen sonra ise sosyal tesislere geçti.

Öğrenciler burada da sloganlar ve ajitasyonlarla Ankara katliamını lanetledi. Saat 10:00'da, şehir merkezinde grevin başladığını basın açıklamasıyla duyuran Eğitim-Sen ve TTB üyeleri ise,12:30’da Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi önüne geldiler. Aynı saatte KOÜ öğrencileri sosyal tesislerden tıp fakültesine sloganlar eşliğinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe katılanlar kol kola girerek özel güvenlik ve polise karşı kendi güvenliğini aldı.

KOÜ öğrencileri ile eğitim ve sağlık emekçileri, tıp fakültesinde buluştu. Buradaki basın açıklamasını bir TTB temsilcisi okudu:

İki gün önce barış ve emek için Türkiye'nin dört bir yanından gelen insanların Ankara'da buluştuğunu ve 400 vekil isteyenlerin, diktatörlük hevesleri 7 Haziran'da kursaklarında kalanların, katillere silah ve mühimmat gönderenlere karşı barışı haykırdığını söyledi. Koltuk sevdasına düşüp ülkeyi kana bulayanların, Ankara’da yüzlerce insanımızı katlettiğini ve sorumluların bütün vahşetlerine karşı, eşit, özgür, laik, demokratik bir ülkede, bir arada, barış içinde, emeğimizin karşılığını alarak yaşamanın mücadelesini sürdürmeye kararlıyız dedi.

Basın açıklamasından sonra KOÜ öğrencileri, İzmit Cumhuriyet parkında gerçekleşecek basın açıklamasına katılmak için yürüyüşe geçti. Polis, şehir merkezine giren KOÜ öğrencilerine saldırdı. 15 öğrenciyi gözaltına aldı. Bir öğrenciyi araba ile ezmeye çalıştı. Polisin saldırısından sonra basın açıklaması okunamadı ve kitle dağıldı.