Kocaeli Üniversitesi Soma için yürüdü

13 Mayıs Soma madenlerinde patronların daha fazla kar hırsı için resmi rakamlara göre 301 ama somalı işçi ve emekçilere göre daha fazla işçinin katliama uğratıldığı gündür. İşte bunun için Kocaeli Üniversitesi öğrencileri bugün yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yürüyüş Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğünden başlayarak sloganlarla bütün fakültelerin önünden dolaşılıp sosyal tesislerde son buldu. Sosyal tesislere gelindiğinde türkçe ve kürtçe basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasında; Devletin ve Soma Holding sahiplerinin bu çalışma şartlarında öleceğini bildiği halde insanların hayatına kasten son verdiği, Soma’dan sonra Ermenek ve Şırnak’ın geldiği, Torunlar Center cinayetinin olmasıyla da sadece madenlerde değil bütün sektörlerde işçi katliamlarının olduğunun altı çizilmiştir.

Ayrıca basın açıklamasında AKP’nin mahkemelerinden çıkan sonucun adaleti gerçekleştiremeyeceği,  sorunu çözmeyeceğinin ve savaşımızın bu vahşi sistemi yok etmeye yönelik olduğu da vurgulandı.

Basın açıklamasından sonra serbest kürsüye geçildi ve Tıp öğrencileri söz aldıktan sonra eylem bitirildi. Eylemde “Somanın ateşi AKP’yi yakacak” , ”Somanın hesabı sorulacak”, ”Somanın ateşi patronları yakacak” sloganları atıldı.