Katliamın 3. yılındönümünde Somalılar hayatını kaybeden madencileri andı

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği katliamın 3. yıldönümünde; Madenci Aileleri ve Sosyal Haklar Derneği çağrısıyla bir miting yapıldı. Önceki yıllarda Hükümet Meydanı’nda yapılan miting bu yıl engellenmeye çalışıldı. Kaymakam Ahmet Altıntaş yalnızca izinli olan İstasyon Meydanı ve Köy Otobüsleri Garajı’nda miting yapılabileceğini, zaten devlet erkanının da anma yapacağını söyleyerek mitingi engellemek istedi. Engelleme hamlelerine karşı miting, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) önünden Madenciler Anıtı’na ve oradan da Köy Otobüsleri Garajı’na yürüyüş şeklinde organize edildi.

Devrimci İşçi Partisi İzmir ve Manisa İl Örgütleri saat 14:30’da TKİ önünde toplanmaya başladı. Saat 15:00’de yürüyüş başladı. Devrimci İşçi Partililer , “Madenler İşçi Denetimine! Ölümlere Çözüm Kamulaştırma “  pankartı arkasında yürüyüşe dahil oldu. Yürüyüş esnasında sıkça “Madencinin çözümü kamulaştırma”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Soma’nın katili taşeron düzeni” sloganlarını coşkuyla attı. Kitlenin bu adaletsizliğe karşı öfkesi alanı devamlı coşkulu kıldı. Yürüyüş boyunca kitle “Fıtrat değil cinayet” , “Soma’yı unutma, unutturma” ortak sloganlarını attı.

Madenci anıtına varıldığında ölen madencilerin isimleri sayılarak saygı duruşunda bulunuldu. Sonrasında devam eden yürüyüş sloganlarla, ajitasyonlarla Köy Otobüsleri Garajı’na kadar sürdü. Alana girişte miting sunucusu tarafından katılımcı kurumlara selam verildi. Devrimci İşçi Partisi alana “İşçinin çözümü kamulaştırma” sloganını haykırarak girdi. Kürsüde öncelikli olarak hayatını kaybeden madencilerin ailelerine söz verildi. Aileler konuşmalarında, katilin kim olduğunu bildiklerini, davalarının sonuna kadar arkasında olduklarını ve sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade ettiler. Sonrasında davayı takip eden avukatlar; Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay konuşmasını yaptı. Katılımcı siyasi kuruluşların konuşmalarının ardından miting sona erdi.