İzmir'de İZENERJİ işçileri toplu sözleşme için yürüdü

İzmir'de İzenerji işçilerine toplu sözleşme görüşmelerinde, işverenin %6 zam gibi komik bir rakam verileceğini duyurması üzerine DİSK- Genel İş 2 No'lu Şube kitlesel bir eylem gerçekleştirdi.

21 Mayıs saat 15.00'da İzmir Konak Pier önünde toplanan işçiler, İzmir büyükşehir belediyesine kadar yürüyerek sloganlarla "sadaka değil toplu sözleşme" istediklerini belirttiler. İzmir büyükşehir belediyesi önünde basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını DİSK-Genel İş 2 No'lu Şube adına Taner Şanlı okudu.

Şanlı, sözlerine süreci anlatarak başladı: "Bilindiği gibi 3 Mart 2015 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerimiz yapılan 5 toplantı sonrası 33 madde üzerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle uyuşmazlık tutanağı tutularak arabulucuya gönderilmiştir. 15 günlük arabulucu sürecinde bugün bir görüşme gerçekleştirilmiş olup 8 madde üzerinde anlaşma sağlanmıştır. 26 Mayıs 2015 tarihi arabulucu sürecinin son günü olup maddeler üzerine anlaşma sağlanamadığı taktirde sendikamız grev kararı alacak ve bu sürede bir ilerleme olmazsa fiili olarak greve çıkacaktır.''

Şanlı sözlerine,  zam koşullarının %5 dolayında olduğunu, bu yüzden bu oranın çok yetersiz olduğunu belirterek devam etti. Yalnızca %5 zam artışı karşısında greve çıkmaktan başka bir yol kalmayacağının altını çizdi. Metal sektöründe MESS dayatmalarına karşı Renault, Tofaş, Coşkunöz, Mako işçilerinin başlattığı mücadeleyi selamladıklarını ve onların mücadelelerinin kendi mücadeleleri olduğunu belirterek dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Eyleme DİP de destek verirken ''Zafer direnen emekçinin olacak!'', ''Metal işçisi yalnız değildir!'', ''Sözleşme hakkımız,  grev silahımız!'', ''Sadaka değil toplu sözleşme!'' sloganları atıldı. Eylem basın açıklamasından sonra alkışlarla son buldu.