İzmir’de grev çağrısı

27 Ocak Salı günü Birleşik Metal-İş Sendikası İzmir Şubesi, 29 Ocak’ta başlayacak olan metal grevi öncesi basın toplantısı düzenleyerek, il genelindeki grev programını açıkladı ve dayanışma çağrısı yaptı.

Sendika binasında düzenlenen toplantıda konuşmacı olarak KESK, TMMOB, DİSK bölge sorumluları da yer aldı.

Toplantıda konuşan Birleşik Metal-İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, gelinen aşamada grevden dönüş olmayacağını belirtti. Tüm emek dostlarına, sendikalara, demokratik kitle örgütlerine greve destek olmaları çağrısında bulunan Çeltek, artık geri dönüşün olmadığını, Önce 29 Ocak’ta sonra 19 Şubat’ta grevde olacaklarını ifade etti. Açıklamada, grev kararının üyelerle birlikte alındığı vurgulanarak, Birleşik Metal İş’in üyelerinin onay vereceği bir toplu sözleşme imzalamanın mücadelesini ördüğü, metal işçilerinin de ekmeklerini büyütmekten başkaca bir amaçlarının olmadığı belirtildi.

Açıklamanın devamında Çeltek, Yılmayacağız, teslim olmayacağız! İşbirlikçi ve dayatmacı toplu sözleşme düzenini yıkacağız! Biz haklıyız ve haklı olduğumuz için kazanacağız! Haklıyız, çünkü emeğimizin karşılığını istiyoruz! Haklıyız çünkü sömürülüyoruz! Haklıyız çünkü çocuklarımızın geleceği için yaşıyoruz. Siz değerli dostlarımızı grev alanlarında aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız...” dedi.

Çeltek’in ardından DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da metal işçileriyle omuz omuza vererek bu süreci göğüsleyeceklerini belirtti. Ardından konuşan KESK ve TMMOB temsilcileri de grevle dayanışma içerisinde olacaklarını bir kez daha dile getirdiler.

Aralarında Devrimci İşçi Partisi’nin de bulunduğu katılımcılar “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “Fabrikalar MESS’e mezar olacak!”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”, “Birleşe birleşe kazanacağız!”, “İnsanca yaşam, insanca ücret !”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “İşgal, grev, direniş!” sloganları atarak haklı mücadelelerini haykırdılar.