Schneider’de grevin adı yetti!

MESS’le oturulan toplu sözleşme masasından sonuç alınamayınca Birleşik Metal-İş sendikası tarafından ülke genelinde 38 iş yerinde başlatılan grev Manisa’da da karşılığını buldu. Alınan grev kararı kapsamında Manisa’da da Schneider Elektrik fabrikasına grev pankartı asıldı.

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve Birleşik Metal -İş sendikasında örgütlü olan Schneider Elektrik fabrikası işçileri 29 Ocak günü saat 12.30’da fabrika önünde toplandı. Önce Birleşik Metal-İş sendikası İzmir Şube başkanı Ali Çeltek bir basın açıklaması yaptı. Çeltek, Schneider patronunun MESS’ten ayrılarak sendika ile ayrı bir sözleşme yapmak istediğini, sendika yöneticileri ile patronun görüşmelerinin sürdüğünü ve bu nedenle de Schneider fabrikası kapısına her ne kadar grev pankartı asılsa da üretimin devam edeceğini söyledi. Ali Çeltek yaptığı basın açıklamasında Türk Metal sendikasının MESS’le yaptığı toplu sözleşmeyi de eleştirdi. Türk Metal sendikasının işçilere yalan söylediğini, iki yıllık sözleşme yapacağını belirtip üç yıllık sözleşme yaptığını ve işçilerden habersiz bir şekilde sözleşmeyi imzaladığını söyledi. Türk Metal sendikasının tüm metal işçilerini yüz üstü bıraktığını söyleten Çeltek, Birleşik Metal-İş sendikasının ise işçilerle birlikte bu oyuna dur diyeceğini belirtti. Alınan grev kararının işçilerinin oylarıyla belirlendiğini belirten Çeltek, MESS’e geri adım arttırmadan bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.   

Yapılan açıklamanın ardından işçiler “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direne direne kazanacağız!”, “İnadına sendika inadına DİSK!”, “Fabrikalar MESS’e mezar olacak!” vb. sloganları eşliğinde hep birlikte fabrika önüne “Bu İş Yerinde Grev Var!” pankartını astılar.

          Yaptığımız görüşmelerde işçiler, sendikanın iki yıllığına % 20 civarında bir zam oranı talebiyle bir sözleşme yapmak istediğini, görüşmelerin bu çerçevede sürdürüldüğünü söylediler. Sürdürülen görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda Manisa’da yaygın bir örgütlenmesi olan Türk Metal sendikası içerisinde büyük hareketlenmeler olacağına kesin gözüyle bakılıyor.