İTÜ’de öğrenci yurtlarına saldırı!

22 Mayıs gecesi İstanbul Teknik Üniversitesi Vadi Yurtları’nın dibinde alkol alıp gürültü yapan bir grup ellerinde sopalarla yurda girdiler, öğrencileri darp ettiler ve tehditler savurdular. Okul yönetiminin bu konuyla ilgilenmemesi ve gözaltına alınanların 2 saat sonra serbest bırakılması üzerine öğrencilerin tepkileri sürerken 2 gece sonra havaya ve yurdun etüt salonlarına kurusıkı tabancayla ateş edilmesiyle olay devam etti.

Olayın yaşandığı yere oldukça geç gelen polis ekiplerine ve Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü’ne tepki gösteren öğrenciler, saldırganların iki saat sonra serbest bırakıldığını söyleyince gözaltında tutma yetkimiz yok denildi. OHAL koşullarında ve OHAL bahane edilerek insanlar 5 gün gözaltında tutulurken, eli sopalı saldırganlar için gözaltında tutma yetkisi yok. Üstelik emniyet müdürü öğrencilerin “bir şeyler yapılması için illa birimizin yaralanması mı gerek?” sözüne de pişkin pişkin evet cevabı verdi ve “beğenmeyen beyin göçü yapsın” dedi. Tüm bu diyaloglar gösteriyor ki polisin ve İTÜ yönetiminin güvenlik anlayışı bizimkilerden çok farklı. Onların güvenlikten anladığı, okul kapısında öğrencilerin gazetesine el koymak, öğrencilerin gösteri ve eylemlerini engellemek, afiş ve bildiri toplamak üstüne soruşturmalar açıp, okuldan uzaklaştırmak.

Bu yaşananlardan sonra okul yönetimi çareyi kampüsün kapılarını akşam saatlerinde kapatmakta buldu. Fakat okul öğrencisinin durumu belli. Rektörlük hafta sonu yemeği ve kahvaltı çıkarmıyor. Bu durum yurtta kalan öğrenciler için çok daha büyük bir sorun. Her gün beslenmeye ayıracak onlarca lira parası olmayan öğrenciler, söz konusu Vadi Yurtları’nın arka tarafında bulunan kafelerde niteliksiz yemek yemeye mahkûm ediliyorlar. Okul yönetimi haftada 7 gün günde 3 öğün yemek versin ki, öğrenciler niteliksiz beslenirken üstüne güvenliklerinden endişe duymasın.

Öğrencilerin sözde güvenlik önlemleri yerine gerçek güvenlik önlemlerinin alınması için, can güvenliğimizin sağlanması için verdikleri mücadeleyi devam ettirmeli, öğrencilerin güvenliğinden sorumlu okul yönetimi gösterdiği acizliğin hesabını vermelidir! Okul güvenliği öğrencilerin siyaset yapmasını engelleme işini değil, esas işini, öğrencilerin can güvenliğini koruma görevini yerine getirmelidir!