İstanbul Teknik Üniversitesi’nde KHK’lara karşı eylem

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri ve akademisyenleri  Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapılan ihraçlara karşı 17 Şubat’ta Taşkışla Kampüsü’nde eylem yaptılar.

Fakülte içerisinde yapılması planlanan eylem, İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilen ve İTÜ’ye dayanışmaya giden yoldaşımız Levent Dölek’in keyfi bir uygulama ile fakülte içerisine alınmamasının ardından polisin ve özel güvenlik biriminin (ÖGB) ablukasına rağmen Taşkışla Kampüsü’nün ana kapısı önünde gerçekleştirildi. Öğrenciler ve akademisyenler “İTÜ’ye sıra gelmesine HAYIR!” pankartının arkasında bir araya geldiler. Öğrencilerin adına yapılan konuşmanın ardından sözü alan İTÜ’lü araştırma görevlisi Ceyda Sungur, daha önce yaşanan soruşturma süreçlerinden ve verdikleri mücadelelerden bahsederek bu baskı döneminde kazanımların ancak mücadele ile elde edilebileceğini vurguladı. Ceyda Sungur’dan sonra söz alan yoldaşımız Levent Dölek, konuşmasında bilimin asıl taşıyıcılarının öğrenciler ve emekçiler olduğunu, inşa edilmeye çalışılan istibdad rejimine karşı öğrencilerin de akademisyenlerin de üniversiteleri teslim etmeyerek mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Konuşmanın ardından“Kahrolsun İstibdad Yaşasın Hürriyet!”, ”Ferman devletin, üniversiteler bizimdir!” sloganları atıldı. Sonrasında ise kitle kampüsün içinde bir forum gerçekleştirmek üzere orta bahçeye geçti.

Orta bahçeye asılan pankartın önünde toplanan öğrenciler, ÖGB’nin pankarta müdahalesini engelleyerek açık havada forumu gerçekleştirdi. Burada söz alan öğrenciler ve akademisyenler, istibdad rejimine ve baskılara karşı nasıl bir mücadele hattı örülmesi gerektiği üzerine tartıştılar. İTÜ işçilerinin öğrencilerinin ve akademisyenlerin sorunlarının da tartışıldığı forum, istibdada karşı direnmek için öğrencilerin, işçilerin, akademisyenlerin hep birlikte mücadele etmesinin gerekliliğinden bahsedilerek başarılı bir şekilde sonlandırıldı.