İTÜ’de 40 öğrenciye 67 soruşturma

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü devrimci ve yurtsever öğrencilere karşı sık sık kullandığı soruşturma terörüne bir kez daha başvurdu.

Aralarında Devrimci İşçi Partili öğrencilerin de bulunduğu 40 öğrenciye “afiş aşma”, “güvenlik görevlilerine darp” v.b. bahanelerle soruşturmalar açıldı. Soruşturmaların çoğunun açılmasına neden olan olay,  24 Nisan günü rektörlüğün koyduğu keyfi afiş asma yasağına karşı Devrimci İşçi Partili Öğrenciler'in 1 Mayıs, Halkların Demokratik Partisi İTÜ Koordinasyonu'nun da Ermeni Soykırımı afişleri asması üzerine yaşandı.

24 Nisan günü afişleri korumaya çalışan devrimci ve yurtsever öğrenciler önce özel güvenlik görevlilerinin (ÖGB), sonra da okula gelen çevik kuvvetin saldırısına uğradı. O kadar ki, ÖGB öğrencilere sandalye, taş, şişe fırlatmış, birçok öğrenciyi ters kelepçeyle gözaltına almış, öğrencilere tehditler, küfürler savurmuş, kadın öğrencileri taciz etmiş ve tüm bunlar rektörlüğün bilgisi ve izni dahilinde gerçekleşmişti. Sonrasında öğrenciler, 27 Nisan günü büyük bir eylem düzenleyip afiş asma haklarını geri kazanmayı başarmıştı. Fakat rektörlük ÖGB ve çevik kuvvet eliyle öğrencilere saldırmamış, darp etmemiş gibi suçu yine öğrencilerde buldu.

"Bizler, İTÜ öğrencileri olarak üniversitemizin faşist çeteler, rektörlük ve ÖGB eliyle karartılmasına izin vermeyeceğimizi gösterdik. İTÜ'de polis, ÖGB ve çete terörü istemiyoruz! İTÜ Faşizme mezar olacak! Yaşasın halkların kardeşliği!" diyen öğrenciler, mücadelelerini aynı kararlılıkla devam ettireceklerdir ve bu yağma ve katliam düzeninin sürdürücüsü rektörlük de, YÖK de, düzenin kendisi de tarihin çöplüğüne karışacaktır, Devrimci İşçi Partili Öğrenciler de her zaman olduğu gibi o mücadelenin de en ön saflarında yer alacaktır!