İTÜ Maden fakültesinde işgal!

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden fakültesi, öğrenciler tarafından işgal edildi. Soma'da yaşanan işçi katliamından sonra, İTÜ öğrencileri, Maden Fakültesini işgal ederek, fakülte giriş ve çıkışlarını kapattılar. Talepleri karşılanıncaya kadar fakülteyi terketmeyeceklerini söyleyen öğrenciler, İstanbul Teknik Üniversitesi ile Soma Holding arasındaki kirli ticari ilişkileri teşhir ediyorlar.

Yüzlerce maden işçisine mezar olan Soma madeninin sahibi, Soma Holding yönetim kurulu başkanı Alp Gürkan aynı zamanda İTÜ Maden akademik danışma kurulu da üyesi. Yüzlerce işçiyi sömürerek varlığını sürdüren bu katil kapitalistin İTÜ'den defolması ve İTÜ ile bir bağı kalmaması taleplerin başında geliyor.

Alp Gürkan, daha iki hafta önce İTÜ maden fakültesinde bir seminer vermişti.  Alp Gürkan'ların üniversitelerde varlığını sürdürmesine imkan tanıyan, patronlara danışmanlık yapan Orhan Kural'ın hemen istifa etmesi ve işçilerin katledilmesini normalleştiren açıklamalarından dolayı özür dilemesi öğrencilerin diğer bir talebi.

İTÜ öğrencilerinin işgali devam ederken, polis İTÜ'ye yığınak yapıyor. Polis saldırısına karşı güvenlik tedbirleri alan öğrenciler, işgali savunmaya kararlılar.