İstanbul'da Suruç eylemi: Katil IŞİD işbirlikçi AKP

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, pek çok şehirden yola çıkarak Kobani'yi yeniden inşa için 20 Temmuz Pazartesi sabahı Urfa (Riha)'nın Suruç (Pirsûs) ilçesine ulaştı. İlçede bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklaması sırasında meydana gelen patlama sonucu son verilere göre 32 kişi hayatını kaybetti, onlarca yaralı var.

Yaşanan katliamın ardından Türkiye'nin pek çok şehrinde eylem çağrıları yapıldı. İstanbul'da da Galatasaray meydanına yapılan çağrıyla birçok kurum saat 18:00'den itibaren Tünel'de yürüyüş için toplandı. 19:00'da yürüyüşe geçen öfkeli kitle sık sık "Şehit namırın!", "Katil IŞİD, işbirlikçi AKP!" "Yaşasın devrim ve sosyalizm!" sloganlarını attı. 

Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, Galatasaray Lisesi önünde basın açıklamasıyla son buldu. Basın açıklamasında eyleme destek veren kurumlar, Kobani'ye, SGDF'ye ve ölenlerin ailelerine destek mesajlarını iletti. Ayrıca Kobani'nin sahiplenilmesi çağrısı yapıldı. Ortadoğu'daki tekfirci IŞİD'in saldırılarından ancak devrimle ve sosyalizmle kurtulunabileceği vurgusu yapıldı. Türkiye'de de, IŞİD'i besleyen MİT TIR'larıyla silah yardımı yapan AKP hükümetine karşı mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

Sabah Suruç'taki patlamanın ardından yaralıların üzerine gönderilen TOMA'lar bu kez basın açıklamasının ardından dağılan kitleye gönderildi. Polis, TOMA'larla, plastik mermilerle, gaz fişekleriyle saldırdı. Saldırıya karşı kısa bir direniş geçekleşti ardından kitle dağıldı. Dağılan kitle daha öfkeli bir şekilde "Katil IŞİD, işbirlikçi AKP!", "Suruç'un hesabı sorulacak!" sloganlarını attı.