İstanbul'da direnişteki Avcılar Belediyesi işçileriyle güneşin sofrasında kahvaltı

Bu ayki Gerçek Gazetesi okur kahvaltımız 17 Temmuz Pazar günü saat 11:00’de işten atılan Avcılar Belediyesi taşeron işçilerinin direniş çadırında oldu. İlk günden beri olduğu gibi direnişlerinin 76. gününde de onlarla beraber olup hep birlikte kahvaltı yaptık.
 
Kahvaltıdan sonra Belediye İş 2 nolu şube başkan yardımcısı Ercan Gürünlü söz alıp Avcılar Belediyesi işçilerinin direnişine Gerçek Gazetesi ve Devrimci İşçi Partisi’nin başından beri verdiği destekten ötürü teşekkür etti.
 
Bir yoldaşımız sözü alarak Devrimci İşçi Partisi olarak direnişe sürekli destek verdiğimizi, yayın organımız Gerçek Gazetesi'nde yer ayırdığımızı ve mücadeleyi desteklemeye devam edeceğimizi belirterek başladı. En yakıcı gündem olan ve önceki gün gerçekleşen darbe girişimine dair yaşanan süreci özetleyip yine bu süreci işçi mücadeleleriyle aşacağımızı ve gerçek demokrasinin, gerçek özgürlüğün işçi sınıfının omuzlarında yükseleceğinin önemine vurgu yaptı. 

Ardından Avcılar belediye başkanının astırdığı büyük pankartlarla ve dağıttırdığı bildirilerle eksik ve yanlış bilgiler yayarak amaçladığının işçilerin direnişini kırmak olduğunu belirtti. Belediye önünde asılı büyük pankartta yazılan "kadrolu hiç kimsenin belediye tarafından işten çıkartılmadığı" yazısını göstererek asıl sorunun zaten Avcılar Belediyesi işçilerinin taşeron olmalarından kaynaklandığını, belediyenin asıl işi olan temizlik iş kolundaki işçilerin kadrolu olması gerektiğini belirtti.
 
Bundan sonra da hükümetin ve işçi sınıfına daha fazla saldıracağını, şimdiden kiralık işçilik yasasını geçirdikleri, kıdem tazminatının fona devredilmesi gibi hak gasplarına başladıklarını söyleyerek bu saldırılarına karşı hep birlikte karşı çıkılması gerektiğine dikkat çekti. İşçilerle aynı sofrada olup ekmeğimizi bölüşmekten onur duyduğumuzu belirtti. Yoldaşımızın konuşması işçiler dikkatle dinleyip coşkuyla karşılık verdiler. Bir taraftan kahvaltımız devam ederken Avcılar belediye başkanı Handan Toprak’ın sosyal medyadaki tetikçileri direnişi karalamak için yaptığımız kahvaltı duyurusunu paylaşarak manipülasyon yapmaya çalıştı, işçiler bu karalamalara esprili bir dille karşılık vererek savuşturdular.
 
Yapılan konuşmaların ardından işçilere Gerçek Gazetesi’nin yeni sayısını verdik ve kahvaltımıza işçilerle yaptığımız sohbetle devam ettik.