İstanbul Üniversitesi’nde tacize karşı mücadele var!

İstanbul Üniversitesi’nde yaklaşık bir ay önce Emrullah Beyaz adlı Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) görevlisi, kadın öğrencilere sistematik tacizde bulunmuştur. Tacizci ÖGB görevlisi, kimseye söylemeyin diyerek silah gösterip tehdit etmiştir. Kendisi hakkında şikayette bulunulmuş fakat savcılık tarafından serbest bırakılmıştır. Üniversite rektörlüğü, tacizci özel güvenliğin işine son vermemiştir.

20 Ekim Salı günü tacizci Emrullah Beyaz ile aynı yerde bulunmak zorunda bırakılan kadın öğrenciler, güvenlik amirlerine ve hukuk fakültesine başvurmuş ve yaşadıklarını tekrar anlatmak zorunda kalmışlardır. Güvenlik amirleri “arkadaşlarını” korumuş ve saklamışlardır.

21 Ekim Çarşamba günü tacizci özel güvenlik görevlisini koruyan rektörlüğe, polise ve ÖGB'ye karşı kadın öğrenciler tarafından bir eylem yapıldı. Hukuk fakültesi koridorunda aralarından Devrimci İşçi Partili kadınların da bulunduğu öğrenciler tarafından “Teşhir ediyoruz! Bu okulda özel güvenlik kadınları taciz ediyor!” yazılı pankart hazırlandı. Ardından ses çıkarma eylemleri yapıldı ve üniversitenin ana kapısına yürünerek basın açıklaması yapıldı. Yürüyüş boyunca “Tacizci ÖGB üniversiteden defol!”, “Jin, jiyan, azadî!” ve “Yaşasın kadın dayanışması!” sloganları atıldı.

Üniversiteli kadınlar tacizci özel güvenliğe, özel güvenlik birimine, rektörlüğe, polise karşı susmuyor, tahammül etmiyor! Kadınların tacize, tecavüze ve şiddete karşı kendi savunmalarını sağlayacakları öz savunma örgütlenmeleri kuralım! Kadın dayanışmasını büyütelim!