İstanbul Esenyurt’ta kıdem tazminatı için ortak eylem

17 Haziran Cumartesi günü İstanbul Esenyurt’ta DİSK’e ,Türk-İş’e, Hak-İş’e ve KESK’e bağlı sendikalardan işçiler kıdem tazminatına sahip çıkmak için ortak yürüyüş düzenlediler.

Belediye-İş İstanbul 1 ve 2 Nolu Şube, Deriteks Avrupa Yakası Temsilciliği, Tümtis İstanbul 1 Nolu Şube, Gıda-İş Sendikası, Cam Keramik-İş Sendikası, Dev Yapı-İş Sendikası, Liman-İş Sendikası Ambarlı Temsilciliği ve Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube’nin ortak düzenlediği eylem saat 17:00 civarında Esencan Hastanesi önünde kurulan kortejler ve atılan sloganlarla başladı. Esencan Hastanesi önünde açılan pankartın arkasında yürüyüşe geçen işçiler, Esenyurt Meydanı’na “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kıdeme uzanan eller kırılsın”, “Yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz” sloganlarıyla girdiler. Sloganların ardından işçiler sık sık güçlü alkışlar ve ıslıklar ile kıdem tazminatına göz diken hükümeti protesto ettiler.

Esenyurt Meydanı’nda Gıda-İş ve Cam Keramik-İş Sendikaları yöneticileri konuşmalar gerçekleştirdi. Bu konuşmalarda kıdem tazminatı için mücadeleyi yükseltmenin önemi vurgulandı. Konuşmaların ardından Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı ortak basın açıklamasını okudu. Gerçekleştirilen basın açıklamasında OHAL’e ve KHK’lara değinilerek, sendika yönetimlerine kıdem tazminatı için işçi sınıfının ortak mücadelesini örgütleme çağrısı yapıldı. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.