Gezi parkında direniş nöbeti

Dün 22:00 sularında Taksim Gezi Parkı’nın Cumhuriyet Caddesi tarafındaki ağaçların kepçelerle katledildiğine şahit olan bir kişi durumu sosyal medyadan duyurunca başta Gezi Parkını Yaşatma Derneği olmak üzere yaklaşık 20 kişilik grup kepçelerin önünde durumu protesto ederek katliamı bir süreliğine durdurdu.

Sabaha kadar nöbet tutulan parkta öğle saatlerine kadar bir hareketlilik gözlenmedi. Öğle saatlerinde etrafta kendilerinin zabıta olduğunu söyleyen sivil giyimli bir grubun gezinmesi ardından çevik kuvvetin olay yerine gelmesi ve kepçelerin tekrar harekete geçmesi ile Gezi Parkı’nın kıyımına izin vermemekte kararlı olan 40-50 kişilik grup polisle konuşmaya çalıştı, ama  kepçe çalışmaya başladı ve bir ağacı daha köklerinden söktü. Bunun üzerine eylemciler kepçenin önünde kendilerini siper ederek Gezi Parkı’nı sermayeye kaptırmayacaklarını, yapılanların hukuka aykırı olduğunu haykırdı. Polisin defalarca gazlı müdahalesine maruz kalan eylemcilere destek hızla arttı. Ayrıca zabıta olduklarını iddia eden sivil grup eylemcilere saldırdı, polise emir verdi ve zabıta yelekleri giydi. Bir süre sonra açığa çıktı ki bunlar yıkımı yapan şirketin elemanları! Ne kimlik gösteriyorlar ne de yıkım için ruhsat, üstelik zabıta yeleği giyiyorlar!

Eylemcileri gazla uzaklaştırıp kepçelere rahat kıyım alanı yaratmaya çalışan  polislerin barikatlarını zorlayan, direnen eylemcilere destek Sırrı Süreyya Önder’den geldi. Alkışlarla karşılanan Önder, polise yaptıklarının hukuka aykırı olduğunu söyleyerek barikatı aşıp kepçenin önüne geçerek bir ağacın dalının tüm milletvekillerinden önemli olduğunu, ağaçların hiçbirinin sökülmesine izin vermeyeceğini söyledi. Polis ve yıkım ekibi eylemcilerin ıslık ve alkışlarıyla geri çekildi.

Saat 19:00da taksim sakinleri, sanatçılar, oyuncular, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve partilerin katılımıyla bir basın açıklaması yapıldı.

Halaylar, horonlar ve özgürlük şarkılarıyla direniş gece boyu sürdü. Taksim Dayanışmasının aldığı kararla çadırlarla birlikte Gezi Parkında olası bir yıkım girişimine karşı sabaha kadar nöbet tutuldu.