Fikirlere sandalye işlemez!

27 Nisan Pazartesi günü, DİP'li öğrencilerin de içinde bulunduğu İTÜ öğrencileri; geçen hafta öğrencilere uygulanan polis ve ÖGB şiddetini protesto etmek, bu şiddetin hukuki anlamda takipçisi olduğunu ve devamında sorumluların cezalandırılıp okuldaki görevlerine son verilmesi için imza kampanyası başlatacağını söylemek üzere "Sandalyelere Karşı Fikirler" eylemindeydi.

Bildiri dağıtımının ardından yemekhanede, 12:30da başlayacak eylem için çağrı yapan öğrenciler, oradan Merkezi Derslik Binası'nın önüne geçerek basın açıklamasına başladı. Açıklamada, 22 Nisan Çarşamba günü eli sopalı şekilde okula giren faşist çeteye karşı hiçbir şey yapmayan güvenliğin, 24 Nisan Cuma günü asılan 1 Mayıs afişlerine var gücüyle saldırmasının, kampüse çevik kuvvet ve TOMA çağırmasının, öğrencileri joplaması, sandalye fırlatmasının kabul edilemez olduğu söylendi. Öğrencilerin bu baskılara asla boyun eğmeyeceği ve okulu faşist çetelere, ÖGB ve polis terörüne bırakmayacağının söylendiği açıklamanın ardından "Üniversitede çete istemiyoruz!", "İTÜ'de güvenlik terörüne son!", "Üniversitede polis istemiyoruz!", "Rektör Karaca, İTÜ'yü karartma!" sloganları atıldı.

Basın açıklamasının ardından, 24 Nisan Cuma günü darp edilerek gözaltına alınan öğrencilerin aileleri konuştu. "Ben çocuğumu buraya dayak yemesi için göndermedim." diyen aileler, sorumluların cezalandırılması için hukuki sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Eylemin katılımcısı olan EĞİTİM-SEN, İTÜ'nün sadece akademik eğitim alınacak bir yer olmadığını, üniversitelerin aynı zamanda fikirlerin özgürce ifade edilip tartışılabildiği bir ortam olması gerektiğini ifade ederken İTÜ-DER, öğrencilere uygulanan bu polis ve ÖGB terörünün kabul edilemez olduğunu söyledi. 
Basın açıklamasının ardından öğrenciler hep birlikte MED'e girdi, rektörlüğün aldığı "afiş asmama" yasağını tanımadıklarını her yere afişlerini asarak gösterdi. Asılan afişlerin güvenliğini sağlamak amaçlı önünde insanlık zinciri kuruldu. Eylem, slogan ve halaylarla sona erdi.

"Bizler, İTÜ öğrencileri olarak üniversitemizin faşist çeteler, rektörlük ve ÖGB eliyle karartılmasına izin vermeyeceğimizi gösterdik. İTÜ'de polis, ÖGB ve çete terörü istemiyoruz! İTÜ Faşizme mezar olacak! Yaşasın halkların kardeşliği!"