Dora Otel patronundan geri vites

Dora Otel işçilerinin bir kısmının işe iade davası bugün Çağlayan Adliyesi'nde görüldü. Mahkeme 9 Mart tarihine ertelendi. Dora Otel işçilerine, Tüm Emek Sen üyesi işçiler ve Dora Otel İşçileriyle Dayanışma Platformu üyeleri ile HDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel de destek verdi.

Duruşmadan sonra, Tüm Emek Sen genel sekreteri İbrahim Akseloğlu ve HDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel birer konuşma yaptılar. Dora Otel patronu, patron avukatı Muharrem Özay aracılığıyla bir görüşme talebinde bulundu. Daha önce işçilerden "kafası koparılacak mikroplar" olarak bahseden otel patronları ve müdürlerinin bu dönüşü, aylardır süren mücadelenin bir çıktısı olarak kayıtlara geçti.

Görüşme talebine olumlu yanıt veren sendika temsilcileri ve işten atılan Dora işçileri ile Levent Tüzel otele geçtiler. Görüşmede, otel müdürleri işçilere tazminatlarının verilmesi teklifinde bulundu. İşçiler ise otelde sendikalı olarak çalışmak istediklerini ve işe iadelerini talep ettiler. Sendika yetkilisi, "değil 24 maaş, isterseniz 124 maaş verin, 24 Eylül (işten atmalarına başladığı gün) akşamına dönülmeden otelle masaya oturmayacaklarını" belirtti.

Dora Otel işçileri, 28 Aralık Pazar günü sabah 09.30 Dolapdere'de eylemlerine devam edecekler.