Cargill direnişinin 500. günü: Zafer işçilerin olacak!

Cargill işçileri direnişlerinin 500. Gününde bir basın açıklamasıyla taleplerini yineledi ve mücadelede kararlı olduklarının bir kez daha altını çizdi. 500. Günde yapılan bu eylemde işçilerin tüm güçleriyle attıkları şu slogan her şeyi özetliyordu: “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”

Aile boyu direniş

Direnişlerini “çocuklar iyi yaşasın diye babalar direniyor” sloganıyla sürdüren işçiler bu sefer eylemde Bursa’dan gelen eşleri ve çocuklarıyla birlikteydiler. Her patron yaptığı haksızlıklara karşı direnen işçiler için “bağırıp giderler, dayanamazlar” diye düşünür. Pek çokları ailelerin yaşayacağı maddi manevi zorluklarla işçilerin yılıp mücadeleyi bırakacaklarına inanır. Bugün eylem alanında yaşananlar dosta düşmana en önemlisi de Cargill patronuna durumun tam tersi olduğunu gösterdi. Elbette yaşanan zorluklar ve sıkıntılar çoktur. Amerikan tekeli işçi düşmanlığında ve zalimlikte sınırları zorlamaktadır. Gel gelelim tüm bunları yaparken karşısındaki direnci de büyütmüştür. Bundan sonra da direnişi kırmayı ümit edenlerin çok daha kenetlenmiş ve kararlı bir mücadeleyle karşılaşacakları açıktır.

Sınıf dayanışması

Cargill işçileri sadece aileleriyle değil sınıflarıyla ve sınıf dostlarıyla da buluştu bugün. Basın açıklamasına Tek Gıda-İş sendikasının örgütlü olduğu çok sayıda fabrikadan temsilciler ve şube yöneticilerinin yanı sıra direnişteki Özsüt işçileri ve yine direnişte olan Selüloz-İş üyesi Saipac işçileri de katıldı. Biz de Devrimci İşçi Partisi olarak “Cargill işçisi yalnız değildir” yazan pankartımızla ve “işçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “kahrolsun Amerikan emperyalizmi” sloganları ile başka emek dostu kurumlarla birlikte alandaki yerimizi aldık.   

İşçiler Cargill yönetimini uyardı: Talepler karşılanmazsa eylemler artarak sürecek

Cargill işçileri Tek Gıda-İş üyesi oldukları için işten atıldıktan sonra 490 gün boyunca Bursa Orhangazi fabrikasının önünde direnmiş ve 10 gündür de direnişlerini İstanbul Ataşehir’de bulunan Genel Müdürlük önüne taşımışlardı. İşçiler Ataşehir’e geldiklerinden beri gece şirketin bulunduğu plazanın önünde betonun üzerinde yatıyor, gündüzleri ise pankartlarını açarak eylemlerine devam ediyordu. Bugün sendika adına basın açıklamasını direnişçi işçilerden Yücel Özkan yaptı ve şöyle dedi: “Herkes bilmeli ki Cargill işçilerinin talebi sadece haksız olarak çıkarıldıkları fabrikalarında tekrar işbaşı yapmaktır. Burada Cargill yönetimine tekrar iletiyoruz. Biz Cargill Orhangazi fabrikanızda tekrar işbaşı yapmak, emeğimiz ile çalışmak istiyoruz. Cargill yönetiminin aksi bir yol izlemesi durumunda bilinmesini isteriz ki; biz şimdilik ailelerimizden uzakta Cargill Genel Müdürlüğü önünde 24 saat ayrılmadan bekliyoruz. Gece beton üstünde yatıp, gündüz burada oturuyoruz. Ancak bize olumlu bir dönüş olmazsa ne oturacağız ne yatacağız! Ne yapacaksınız diye soranlar, Tek Gıda-İş sendikasının işçi sınıfı tarihine yazılmış onlarca mücadelesine bakabilirsiniz!”

Ekmek ve hürriyet savaşan işçilerle gelecek!

Halaylarla devam eden eylemle işçiler moral ve güç depoladılar. Kararlılıklarını gösterdiler ve Cargill şirketini bir kez daha uyardılar. Cargill işçileri bu yolda yalnız yürümemeli. Bu kararlılığa ortak olmak, direnişe güç katmak bu direnişten güç almak gerekir. Çünkü hep birlikte haykırdığımız gibi hak verilmez alınır! Türkiye’de ekmek ve hürriyet direnen, mücadele eden ve savaşan işçilerle kazanılır!