Bursa'da kamu emekçilerinden direnişteki metal işçilerine destek

18 Mayıs Pazartesi saat 19.00’da, Heykel Meydanı'nda KESK Bursa Şubeler Platformu tarafından, beş gündür direnişte olan metal işçileri için bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Renault, Tofaş, Coşkunöz ve dün de Mako işçilerinin sarı sendika Türk Metal’e karşı başlattıkları direniş beş gündür devam ediyor. Üretimi durduran ve fabrika önündeki direnişlerine devam eden işçilere Bursa’daki eğitim emekçileri de desteklerini gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla duyurdu. "İşçi memur el ele genel greve" "Metal işçisi direnişin simgesi" "Metal işçisi yalnız değildir’" sloganları atıldı. KESK Bursa Şubeler Platformu dönem sözcüsü Güney Özkılınç tarafından yapılan basın açıklamasında şunlar belirtildi:

"Metal işçileri yalnız değildir ve talepleri derhal karşılanmalıdır. Renault işçileri kendilerine dayatılan toplu iş sözleşmesini kabul etmeyerek yeni bir direniş başlattılar. Tofaş, Coşkunöz ve bugün Mako. Bu fabrikalarda direniş başladı ve bu direniş diğer metal kolundaki fabrikalara da yayılacak. Binlerce işçinin iş durdurduğu bu süreç göstermektedir ki ne grev yasakları, ne de patronların işten atma tehditleri, ne provokasyonlarla Bursa halkını, Bursa’nın diğer emekçilerini, direnişten uzak tutma çabaları bu direnişleri asla ve asla durduramayacaktır. Kamu emekçilerinin de toplu iş sözleşmesi imzalamaya doğru ilerlediği bu dönemde işçilerin direnişleri biz kamu emekçileri için de oldukça öğretici olmaktadır. Kamu emekçileri sendikası adına, metal işçilerinin tüm taleplerinin kabul edilmesini istiyoruz ve işçilerin yanında olduğumuzu belirtiyoruz.