Bursa Renault işçisi işten atılan arkadaşları için direnişe geçti: ''Atılan işçiler geri dönecek!''

Bursa Renault fabrikasında öncü işçilerle birlikte 20'ye yakın işçinin işten atılmasıyla işçiler, 29 Şubat günü saat 13.30'da Birleşik Metal-İş sendikası 5 Mayıs şubesi önünde toplanarak basın açıklaması düzenledi, ardından da fabrika önüne yürüdüler.

Geçen yıl Mayıs'ta fiili metal grevinin fitilini ateşleyen Renault işçileri, 29 Şubat gününde öncü işçilerin işten atılmasıyla yeniden direnişe geçti. Sarı sendika Türk Metal'den istifa ederek Birleşik Metal- İş sendikasına örgütlenen Renault işçileri, son bir aydır asgari ücrete ek zam talebi ve işçi temsilcilerini kendinlerinin seçmek istemesi talepleriyle vardiya giriş ve çıkışlarında eylem yapıyorlardı. Renault yönetimi ve Türk Metal, işbirliği içinde işçilerin direnişini kırmak amacıyla işçi kıyımına başladı. Gece vardiyasının ve sabah vardiyasının fabrikadaki teknik aksaklıklar nedeniyle iptalinin işçilere bildirilmesinin ardından 20'ye yakın işçinin işine de telefonla aranarak son verildi. Bunun üzerine işçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal- İş sendikası, işçileri saat 14.00'te basın açıklaması yapmak üzerine 5 Mayıs şubesine çağırdı.

13.30'da 5 Mayıs şubesi önünde toplanan Renault işçileri, işten atılan arkadaşlarına destek olmak amacıyla geçen yıl Mayıs ayında olduğu gibi kitlesel bir şekilde toplandı. Birleşik Metal- İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu'nun yaptığı basın açıklamasında işten atmaların Renault işçisi için kırmızı çizgi olduğu, eğer atılan işçiler işbaşı yaptırılmazsa farklı eylemlerin yapılacağı söylendi.

Basın açıklamasının ardından binlerce işçi sloganlarla fabrika önüne yürüdüler. Renault yönetimi, Mess ve Türk Metal'in işçilere yönelik tutumu ise fabrika önüne polis barikatı kurmak oldu. Bunun üzerine işçiler oturma eylemi yaptı. ''İşveren işçiye hesap verecek'','' Atılan işçiler geri dönecek'', ''Yönetim şaşırdın sabrımızı taşırdın'', ''Renault işçisi direnişin simgesi'' sloganları ile eylem sona erdi. İşçiler, atılan işçi arkadaşlarının işe geri alınmaması durumunda mücadelelerine üretimi durdurarak devam edeceklerini belirttiler.