Bilgi Üniversitesi'nde faşist saldırı protesto edildi

Bilgi Üniversitesi'nde kadınların 8 Mart Çarşamba günü Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlediği etkinliğe okulun dışından kampüse giren, bıçaklı ve bir kısmının yüzü kapalı 15-20 kişilik bir faşist güruh tekbirler eşliğinde saldırdı. Açılan standı dağıtıp, kadınlara saldıran çete bir kadını yaraladı ve hastaneye kaldırılmasına sebep oldu, birçok öğrenci ve çalışanı darp etti.

Saldırganlar Bilgi Üniversitesi öğrencilerini, demokratik haklarını kullanıp eylem yaptıkları, bildiri dağıttıkları, masa açtıkları için defalarca tehdit etmiş, öğrenciler bu durumu rektörlüğe bildirmiş ve şikayetçi olmuştu ancak yönetim bu konuda hiçbir şey yapmamıştı. 2 yıl boyunca okul içinde de bulunan ve okulun öğrenci konseyi odasını kullanan, dışarıdan kampüse insan taşıyıp saldıran, tehditler savuran faşistleri dikkate almak için bir öğrencinin yaralanmasını, birçoğunun zarar görmesini bekleyen rektörlüğü protesto etmek için 9 Mart Perşembe günü rektörlük önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

13:00'te rektörlük binası önünde buluşan öğrenciler ve çalışanlar “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Yaşasın kadın dayanışması!”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” sloganlarıyla saldırıyı protesto etti. Ardından okunan basın açıklamasında faşist saldırganlara yaptırım uygulanması talep edildi. Bilgi Kadın Kulübü, Bilgi Koordinasyonu ve Bilgi Üniversitesi Akademisyenleri adına üç ayrı açıklama yapıldı. Basın açıklaması bittikten sonra öğrenciler rektörlük önünden ayrılmayarak rektörün gelip sorularını cevaplamasını talep ettiler. Eyleme gelip açıklama yapmak isteyen rektörlük vekiline öğrenciler bugüne dek faşist saldırılar hakkında ne yaptırımlar uygulandığını sordu. Hiçbir cevap veremeyen rektör vekili öğrencilerin yuhalamaları eşliğinde kaçarcasına eylem alanını terk etti.

Öğrenciler sloganlarla ve halaylarla eylemi bir süre devam ettirdi. Bilgi Üniversitesi bileşenleri istibdadın kampüs içerisindeki sopası faşist çetelere geçit vermeyeceklerini, saldırganlar caydırıcı cezalar alana kadar sürecin takipçisi olacaklarını belirterek eylemlerine son verdi.