İngiliz emperyalizmine karşı çıkan bir İngiliz'e, İngiliz ajanlığı iftirası atan İngiliz emperyalizmi uşakları

İmzaladıkları barış bildirisi yüzünden tutuklanan üç akademisyenin ardından Bilgi Üniversitesi'nde çalışan bilim insanı Chris Stephenson da sınır dışı edilerek cezalandırıldı. Chris Stephenson, üç akademisyenin henüz gözaltında olduğu aşamada Çağlayan Adliyesi'ne dayanışma amacıyla gitmiş, çantasından çıkan Newroz davetiyeleri dolayısıyla polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Chris Stephenson'un gözaltına alınışının ardından havuz medyası bu hukuksuz girişimi bir iftira kampanyasına dönüştürdü. Sabah gazetesi sadece çantasından HDP tarafından yasal başvurusu yapılmış Newroz davetiyesi bulunduğu halde "İngiliz Chris PKK lehine bildiri dağıtırken yakalandı" başlığıyla iftira atarken, Haber7.com adlı yandaş site de savcılıktan herhangi bir ajanlık suçlaması ya da şüphesi belirtilmediği halde 25 yıldır Türkiye'de yaşayan akademisyen hakkında "İngiliz ajana sınırdışı talebi" başlığıyla iftira ve hakaretlerde bulundu.  Örneğini verdiğimiz türden açık iftira ve hakaretlerin yanı sıra bir dizi başka haber de gözaltına alınışından sınırdışı edilişine kadar hiç değilse haber değeri taşıyan onca hukuk garabeti ortadayken Chris'in İngiliz olmasını öne çıkararak benzer imalarda bulunma çirkinliğini gösteriyor. 

Bizler Chris'i verdiği derslerin yanı sıra sosyalist fikirleri ve mücadelesi ile tanırız. Aktivisti olduğu Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ile de, Marx21 grubuyla da siyasal olarak çok büyük farklılıklarımız olduğu bilinir; ancak kendisiyle dün Irak'ta savaşa karşı omuz omuza mücadele ettiğimiz gibi, bugün de uğradığı baskılar, haksızlıklar ve iftiralar karşısında Chris ve yoldaşlarıyla dayanışma içindeyiz.

Gösterdiğimiz dayanışmanın yanı sıra, Chris'in sınırdışı edilmesi vesilesiyle hakaret ve iftira korosunun rezilliğini ve ikiyüzlülüğünü ifşa etmeyi de görev biliriz. Chris İngiliz'dir. Ancak bir İngiliz olarak İngiliz emperyalizminin Irak'ta ve Ortadoğu'da işlediği suçlara karşı aktif mücadele yürütmüştür. Hakaret ve iftira korosunun kölece biat ettiği Tayyip Erdoğan ise,  Türkiye'yi ABD ve İngiliz emperyalizminin Irak işgaline ortak  edecek olan 1 Mart tezkeresinin reddedilişini bir hata olarak görmektedir. Erdoğan, “Irak’ta düşülen hataya Suriye’de düşmek istemiyoruz. 1 Mart tezkeresinin yanındaydım, karşı olanlar bunu açıkça söylemediler" cümlesini kuralı henüz bir ay olmuştur.

Chris, İngiliz emperyalizmine karşı çıkarken, ona hakaret ve iftira eden yayın organlarının sayfaları İslami finans sektörüne hızlı giriş yapan İngiliz bankalarının reklamlarıyla doludur. Chris, 2004 yılında NATO'nun İstanbul'da yaptığı toplantıya karşı kurulan NATO ve Bush Karşıtı Birlik'in de aktivistlerindendi. Bu hakaret ve iftira korosu ise Suriye'ye NATO'yu çağıran, her fırsatta NATO ve ABD'nin savunuculuğunu yapan emperyalist uşaklarıdır. Bu hakaret ve iftira korosunun, borazanlığını yaptığı Suudi Arabistan'ın İngiliz emperyalizmi ile yakın ilişkisi bilinen bir gerçektir. Suudi Kralı öldüğünde sadece Erdoğan ve AKP'nin yanı sıra İngiliz emperyalizminin devlet binalarında da bayraklar yarıya indirilmiştir.

Ucuz yalanlarınıza karnımız tok. Sizler iftiralarınızın ve hakaretlerinizin altında ezilmeye mahkûmsunuz. Chris ise  bugün 25 yıldır yaşamakta olduğu bu ülkeyi terk etmek zorunda kaldı; yarın mutlaka dönecektir.