Avcılar Belediyesi taşeron işçileri direnişlerine kararlılıkla devam ediyor

İstanbul'da CHP'li Avcılar Belediyesi'nde taşeron Tomurcuk firmasına bağlı olarak çalışan işçilerin, patronun sendika düşmanlığına ve maaşların yatmamasından keyfi işten çıkartmalara kadar işçi düşmanı uygulamalara karşı yürüttüğü mücadele 21 ve 22 Mayıs'ta da devam etti.

21 Mayıs'ta işyerleri olan Fen İşleri Müdürlüğü'nün garajında iş bırakma eylemine devam eden 400'ün üzerinde taşeron işçi, kendileri ile görüşüleceği vaadiyle öğle saatlerine kadar bekledi. Kaymakamın, taşeron patronunun ve belediye başkanının Müdürlük binasında görüşmesinin ardından hepsi işçilerle görüşmeden ayrılınca işçiler Fen İşleri Müdürlüğü'nden Avcılar Merkez'deki Belediye binası önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüş boyunca "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!", "Direne direne kazanacağız!", "İş, ekmek yoksa barış da yok!", "Taşeron işçisi köle değildir!", "Handan şaşırma, sabrımızı taşırma!", "Önce insan dediler, işten aştan ettiler!" sloganlarının atıldığı eylemde Avcılar halkının ilgisi ve desteği yoğun oldu. Yürüyüş sırasında halktan alkışlar ve destek mesajlarıyla moral bulan işçiler, Belediye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi ve halaylarla direnişi kutladılar.

22 Mayıs sabahı saat 8:30'da işyerine gelen işçiler özel güvenliğin girişe kurduğu barikatla ve içerde Çevik kuvvet ve tomalarla karşılaştı. Belediyenin başka bir işletmesinde çalışan ve eylemdeki işçilere destek verdiği öğrenildiğinde işten atılan bir kadın işçi de eyleme katıldı. Öğle saatlerinde belediye başkanı Handan Toprak Benli işçilerle konuşmak için güvenliğin kurduğu barikatın önüne polis eşliğinde geldi. Çözüm bekleyişi içinde olan işçilere hitap eden belediye başkanı, önce işçi ve emekçi dostu olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. İş bırakma eylemi yapan yüzlerce kişi etrafındayken sadece yüz kişinin olduğunu iddia eden belediye başkanı, işçilerin yaptığı eylemin yasadışı olduğunu iddia etti ve vasıfsız işçilere hiçbir yerde buradaki kadar yüksek maaş verilmediğini, eylemdeki işçilere bu kadar yüksek maaşı başka bir yerde bulurlarsa gitmelerini söyledi. İşçiler maaşlarının iki aydır yatmadığını, karınlarını dahi doyuramadıklarını söylediklerinde bu sefer de eylemin kendisine karşı bir komplo olduğunu iddia ederek sendikayı karaladı.

Ardından Avcılar'a giden işçiler, Marmara Caddesi'nden Belediye önüne kadar coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Sloganlarla ve alkışlarla Belediye önüne yürüyen işçiler ardından çadırın önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler ve belediye başkanının asılsız iddialarına cevap verdiler. Yapılan iş bırakma eyleminin hem meşru hem de yasal olduğu söylendi. İşçilerin maaşları yatana kadar eyleme devam edeceği vurgulandı ve bir sonraki günün sabahı buluşma çağrısıyla eylem sona erdi.