Antalya'da Tahir Elçi için basın açıklaması

Bu sabah saatlerinde Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalar sırasında zarar görmesine karşı meslektaşları ile birlikte basın açıklaması gerçekleştiren Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, basın açıklamasının ardından başından vurularak katledildi.

Antalya’da Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri çağrısı ile Tahir Elçi’ye yapılan suikast protesto edildi. Akşam saat 17.30’da Attalos Meydanı’nda toplanan dernekler, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın metnini açıklamayı düzenleyen platform adına ÇHD Antalya Şube Başkanı Nusret Gürgöz okudu.

1 Kasım seçimleri öncesinde bir televizyon kanalında yaptığı konuşma nedeniyle hakkında soruşturma başlatılarak hedef haline getirilen Elçi’nin, beyan ettiği düşünceleri yüzünden katledildiğini vurgulayan Nusret Gürgöz şunları ekledi: “Tahir Elçi’ye sıkılan kurşun Kürt halkının onurlu ve direngen mücadelesine sıkılmıştır. Siyasi iktidar, bugün adeta 7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimleri ile sıkıyönetim uygulamalarıyla dize getiremediği bir halktan intikam almaya çalışmaktadır. Bu asla kabul edilemez bir durumdur ve bilinmelidir ki asla başarılı olmayacak bir politikadır.”

Basın açıklaması “Tahir Elçi ölümsüzdür!” sloganları ile bitirilirken, Elçi için düzenlenecek anma ve cenaze töreni için Diyarbakır’a çağrı yapıldı.