Akdeniz Üniversitesi'nde faşist saldırı

Akdeniz Üniversitesi’nde bugün (24 Aralık) devrimci ve yurtsever öğrencilere faşist saldırı gerçekleşti.

Akdeniz Üniversitesi Olbia Çarşısı girişinde Ülkü Ocakları isimli faşist grup sabah saatlerinde masa açtı. Faşistlerin açtığı masadan gün boyu devrimci öğrencilere dönük provokasyon girişimi oldu. Aynı zamanda faşistlerin açtığı masa, sivil ve çevik kuvvet polisleri tarafından gün boyu korundu. Masadaki faşistlerin öğrenci olmadığı da dikkat çekti. Faşistlerin ellerinde ve çantalarında bulunan silahlar ile palalara birçok öğrenciler tanık oldu.

Aynı saatlerde devrimci  ve yurtsever öğrenciler, olabilecek herhangi bir faşist saldırıya karşı Olbia Çarşısı’nda bir araya geldiler.

Gün boyu süren gerginlik, Öğrenci Kolektifleri’nin açtığı masaya faşistlerin saldırmasıyla çatışmaya dönüştü. Devrimci ve yurtsever öğrenciler, faşistlere doğru müdahalede bulunmasının ardından faşistler, çevik kuvvet polislerinin arkasına kaçıştılar. Devrimci ve yurtsever öğrenciler alanı korumaya devam ederken Öğrenci Kolektifleri ve FKF’liler de korunan alana geldiler. Verilen ortak cevapla faşistler püskürtüldü.

Polis ve üniversite yönetimiyle yapılan görüşmelerin ardından devrimci ve yurtsever öğrenciler üniversiteden toplu çıkış yaptılar.

Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleşen faşist saldırının amacı dün (23 Aralık) yapılan soruşturma karşıtı eylemin kitlesel oluşudur. Soruşturma karşıtı eylemde özel güvenlikler tarafından gerçekleştirilen saldırı devrimci öğrenciler tarafından savuşturulmuş olup bu irade sonucu üniversite yönetimi-polis öğrencilerin üzerine silahlı faşistleri salmıştır. Bir kez daha ilan ediyoruz, gerçekleşen olay sağ-sol kavgası değil, üniversiteli devrimci ve yurtsever öğrencilere karşı yapılan faşist bir provokasyondur. 

Biz Akdeniz Üniversitesi’nden Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak faşist saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Akdeniz Üniversitesi’nde faşistlerin kökünü kazıyana kadar yılmayacağız.