Adana Cemal Paşa PTT'de sendikaya sahip çıkmak için işçiler direnişte

Adana Cemal Paşa Postanesi'nde çalışan taşeron işçiler DİSK Nakliyat-İş Sendikası'na üye oldular. Sendika yetki için başvurunca Mersin Çağdaş Turizm İnşaat Temizlik Oto isimli taşeron şirket, sendikaya üye işçilere baskı ve mobbing uygulamaya başladı. Sendikalı işçilerin hakkında asılsız gerekçelerle tutanaklar tutuldu, ücret kesintisi yapıldı, işçilerin ücretleri ödenmeyerek sendikadan istifaya zorlandı.

Taşeron şirketin baskı ve mobbing uygulamalarına direnen işçiler, geçmiş dönemde ödenmeyen ücretleri ile ilgili bölge çalışma bakanlığına şikayette bulunduklarını, iş müfettişlerinin iş yerine uyarı yazısı yazdığını ifade ediyor. İşçilerin örgütlenmesini oyunlarıyla engelleyemeyen taşeron şirket başarılı olamayınca bu kez de üç işyeri temsilcisi (Tan Yavuzdoğan, Mustafa Kahraman, Cumali Arıç) ve bir sendika üyesi (Mustafa Akçakaya) olmak üzere dört işçiyi işten çıkardı. Bunun üzerine PTT Seyhan Müdürlüğü önünde 13 Kasım'da direniş başlatan işçilerin talebi, işten atılan işçilerin işe alınması,sendikaya üye olan işçilere baskı ve tehditlerin kalkması ve işten çıkartmaya son verilmesidir. İşçiler bu taleplerini Nakliyat-İş Konya Bölge Temsilcisi Ali Özçelik ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun katıldığı basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdular.

Eylemin ardından işçilerle yaptığımız sohbet sırasında işçiler, sendikaya güvendiklerini,demokratik kitle örgütlerinden destek beklediklerini, DİSK üyesi arkadaşlarının baskı altında olduğunu, ülkede ve dünyada hızla gelişen ve değişen gündemin kargaşasında kendi taleplerinin kamuoyunda yeteri kadar yankı bulmadığını ifade etti. Demokratik kitle örgütlerinin kendilerine sahip çıkmasıyla ve dayanışmanın büyümesiyle mücadelelerinin daha kısa sürede başarıya ulaşacağına inandıklarını söylediler. Bu direnişlerini sadece kendi canları yandığı için değil başka arkadaşlarının canı yanmasın diye de sürdürdüklerine işaret ettiler.