“Adalet rayların altında kalmasın!”

Bugün (10 Eylül) görülen Çorlu tren kazası 2. duruşması için, yakınlarını kaybedenler sabah saatlerinde Çorlu santral de toplandı. Buradan mahkemenin görüşeceği Halk eğitim merkezine yürüyüşe geçen halk, vefat eden yakınlarının isimlerini söyleyip "burada!" şeklinde haykırdı.  Halk evinin önünde açıklama yapan mağdurlardan, oğlu  Oğuz Arda Sel'i tren kazasında kaybeden anne  Mısra Öz Sel, herkesin bir gün adalete ihtiyacı olacağını belirtti ve “Adalet rayların altında kalmasın" dedi. Daha sonra sözü anne ve babasını kaybeden İsmail Kartal aldı ve "bunca mağdurun olduğu davada dört kişi yargılanıyorsa burada adalet yoktur" dedi. Sözlerden sonra mahkemeye girmek için hareket edenler yine engelleme ile karşılaştı.

Mahkeme heyeti tepkiler sonrası geri adım attı

Mahkeme heyetinin  "iddianamede yer alan mağdur ve müştekiler öncelikle alınacaktır. Bu alınma esnasında kimlikler toplanacaktır. Bu şekilde girmek istemeyen olursa kendileri bilir" şeklindeki emri tepkiyle karşılandı. Bu duruma avukatlar, "burası mahkeme ise yoldan geçen her hangi bir kişi bile içeri girebilir. Aleniyet esastır, böyle bir engelleme kabul edilemez" diyerek itirazda bulundu. Eğer bu kısıtlama ortadan kalkmazsa kimsenin mahkemeye girmeyeceğini belirttiler. Mahkeme heyeti bu tepki karşısında kısıtlamayı kaldırarak geri adım attı.

Sanıklar devlet ve kurum yöneticilerini işaret etti

Saat 10’da başlayan mahkemede, avukatlar taraflı yazılmış olan bilirkişi raporu ve iddianameyi teşhir ettiler. Avukatların konuşması sonrası ara verildi. Aradan sonra hakim bilir kişi  raporunu okudu. Raporda çöken menfezin 145 yılı geçkin zaman önce yapıldığı belirtildi. Rapor sonrası sanıkların dinlenmesine başlandı. Sanıklar, suçlamaları kabul etmeyip  hatlarda bulunması gereken bekçilerin kaldırılmasının doğru olmadığını, bilirkişi raporuna kendilerinin de katılmadığını hatta bilirkişilerden iki kişinin demir yollarına danışmanlık yaptığını, sinyalizasyon olması gereken yerlerde sinyalizasyon olmadığını, ayrıca personelin istendiği halde temin edilmediğini, hava durumunu öğrenmek için meteorolojinin her hangi bir bilgi vermediğini ama kazadan sonra haberlerin gelmeye başladığını belirtiler. Bu ifadeler sanıkların dört kişiden çok daha fazla olması gerektiğini ve ilgili yöneticilerin sorumlu olduğunu bir kez daha açık seçik ortaya koyuyordu.  

Pamukova kazasından sonra terfi eden yönetici

Daha sonra sanık avukatlarından birine söz verildi. Avukat, Pamukova kazası, hızlı tren kazası zamanında TCDD genel müdür yardımcısı olarak çalışan kişinin şimdi TCDD genel müdürü olarak çalıştığını ve şimdi de gerek tekniker raporlarının, gerekse bilirkişilerin raporlarının tamamının genel müdüre iletilmesi gerektiğini, dolayısıyla TCDD genel müdürün bu kazada sorumluluğunun olduğuna dikkat çekti.

Müdahil avukatlarının dört sanıktan üçünün tutuklanması talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Mahkemenin yarın kaldığı yerden devamına karar verildi.