Taksim'de açlık grevlerine destek eylemi

Taksim Galatasaray Lisesi önünde cezaevlerinde 51 gündür devam eden açlık grevlerine destek vermek amacıyla basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık bin kişilik kitle bir saat boyunca sloganlar ve alkışlarla tutsaklara destek verdi. Erdoğan'ın ve basının karalamalarına karşı tutsaklar sahiplenildi. Ölümlerin durdurulması çağrısı yapıldı.

Kitle adına basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu Sözcüsü Mustafa Turgut okudu. Turgut, yaptığı açıklamada 63'ünün ölüm sınırında olduğu, yaklaşık 650'nin üzerinde tutsağın açlık grevini sürdürdüğünü ve her hafta yeni katılımların olduğunu ifade etti. 2000 yılında yaşanan açlık grevlerine yapılan müdahale ve devam eden açlık grevleri sonucu onlarca insanın ölmesi, yüzlerce insanın sakat kalmasına neden olan bir durumun tekrar ortaya çıkmaması için gerekli girişimlerde bulunmak gerektiğine değinen Turgut, Adalet Bakanlığı'nın, başta TTB olmak üzere insan hakları savunucularının açlık grevi yapılan cezaevlerini ziyaret etmesine izin vermesi gerektiğini söyledi. Yapılan konuşmalarda, cezaevlerinden bir tane bile cenaze çıkmasına izin verilmeyeceği söylendi. Basın açıklamasından sonra oturma eylemi yapıldı.

Eylemde sık sık "İçerde dışarda, hücreleri parçala", "Biji azadiya gelan", "Devrimci tutsaklar onurumuzdur", "Faşizme karşı omuz omuza", "Tecridi kaldırın, ölümleri durdurun" sloganları atıldı. Tutsaklara ithafen Cav Bella ve Kürtçe şarkılar hep bir ağızdan söylendikten sonra eylem sona erdi. DİP militanları da eyleme "Tecridi kaldırın, Kürtçeye eşitlik ve özgürlük" yazılı dövizlerle katıldılar.