ODTÜ’lüler sermayenin talanına karşı kampüslerine kalkan oluyorlar

100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinin ortasından ODTÜ kampüsünün bir kısmını da kırparak geçmesi planlanan sekiz şeritli otoyola karşı mücadele sürüyor. Ders kayıtlarının başlaması ile öğrenciler de yavaş yavaş kampüse dönmeye başladı. 19 Eylül Perşembe akşamı aynı anda hem ODTÜ’de hem de 100. Yıl’da eylemler gerçekleştirildi, yürüyüşlere polis saldırdı, çatışmalar gece yarısına kadar sürdü.

ODTÜ’de akşam saatlerinde yurtlar bölgesi dolaşılarak başlatılan yürüyüş şantiye alanına ulaşamadan okulun hemen dışında TOMA ve akrep araçlarıyla desteklenen çevik kuvvet polisin saldırısına uğradı. Okulun içine çekilen öğrenciler çatışmayı burada sürdürdüler. 100. Yıl’da Migros önünde toplanan öğrenciler ve mahalleli şantiyeye yürümeye çalıştı. Ancak yine polis saldırısı ile mahalleye geri çekilmek zorunda kaldılar. Yeniden toplanan eylemciler tekrar polis saldırısına uğradılar ve dağıtıldılar. Daha sonra buradakilerin bir kısmı kampüsteki ODTÜ öğrencilerine katıldılar. İnisiyatifin kararıyla eylem gece yarısına doğru bitirildi ancak mücadele devam edecek.

Devrimci İşçi Partisi de kampüste faaliyetlerini yoğunlaştırdı. “Sermayenin talanına karşı kampüsüne kalkan ol” şiarının kullanıldığı çalışmada kayıt döneminde tüm okula afişler yapıldı, öğrenciler kampüsün savunulmasına çağrıldı. DİP konuyla ilgili yürüyüş ve toplantıları da yakından takip ediyor.