Muğla’da Şerzan Kurt anması yapıldı

2010 yılında Muğla Üniversitesi'nde okurken, polis kurşunuyla öldürülen 21 yaşındaki yurtsever öğrenci Şerzan Kurt’un anısına Muğla'da eylemler gerçekleştirildi.

Eylemlerden önce, Yurtsever öğrenciler daha kitlesel bir katılım sağlamak için Muğla Merkez’de ve Muğla Üniversitesi'nde öğrencilere ve eğitim emekçilerine Şehid Şerzan KURT’u anıyoruz başlıklı bildiri dağıtımı yaptı.

Ardından, 11 Mayıs Cuma günü saat 12.00’de Karya Cafe önünde toplanan öğrenciler Şerzan’ın kendileri ve de mücadeleleri için önemini anlatan bir basın açıklaması okudu. Ayrıca bir yurtsever kadın öğrenci, yurtsever bir annenin Şerzan için yazdığı bir mektubu Anneler Günü vesilesiyle okurken duygu dolu anlar yaşandı. Basın açıklamasının ardından Fen-Edebiyat Fakültesi önüne doğru kısa bir yürüyüş yapıldı. 15 dakikalık bir oturma eyleminin yapıldığı yerde  halaylar çektiler ve Kürtçe-Türkçe şarkılar söylediler.

Aynı günün gecesi Şerzan Kurt Özgür Gençlik Derneği’nde toplanan yaklaşık 200 öğrenci buradan hareketle polis memuru Gültekin Şahin’in Şerzan Kurt’a ateş ettiği Recai Güreli Caddesi’ne gelerek karanfil bıraktılar. 11 Mayıs’ı 12 Mayıs’a bağlayan gece saat 02.44’te yapılan bu anmaya sosyalist öğrenciler de destek verdi. Her gece saat 01.00’de son otobüslerin kalkmasından dolayı öğrencilerin çoğunlukla oturduğu Kötekli’ye yaklaşık 100 öğrenci 2 saate yakın bir sürede yürüyerek gitti.

Sabaha yakın saatlerde evlerine dağılan öğrenciler birkaç saat geçmeden yine topluca yapılan kahvaltılarda bir araya geldi. Ardından saat 16.00’da Sınırsızlık Meydanında toplanan öğrenciler kısa bir yürüyüş gerçekleştirdi. ‘Şerzan Yoldaş Ölümsüzdür’, ‘Şehid Namırın’ sloganlarının atıldığı meşaleli yürüyüşün ardından eylem müzik dinletileriyle son buldu.