Muğla’da üniversiteliler ODTÜ direnişini selamladı, Roboski katliamını kınadı!

28 Aralık Cuma günü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri saat 12.00’de kampüste, saat 14.00’de ise Muğla merkezinde basın açıklamaları gerçekleştirdiler.

Yoğun yağmurdan dolayı Fen-Edebiyat Fakültesi altında, Karya Cafe içinde yapılan basın açıklamasında ODTÜ’de yürüyüş yapmak isteyen öğrencilere uygulanan devlet saldırısı kınandı. Muğla Üniversitesi’ne yüzlerce polisle gelen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da aynı tedbir ve zihniyette bulunduğunu dile getiren öğrenciler, “Her yer ODTÜ, her yer direniş” sloganıyla basın açıklamasını ıslık ve alkışlarla sonlandırdı. Ayrıca 17 Ekim’de Şerzan Kurt’un katili polis memuru Gültekin Şahin’in üniversitede ülkücü reislerle görüşmesine tepki olarak öğrencilerin yaptığı basın açıklamasının ardından polisin 6 öğrenciyi gözaltına alması ile Rektörlüğün 74 öğrenciye soruşturma açması ise protesto edildi.

Yapılan etkinliğin ardından üniversite öğrencileri tekrar toparlanarak saat 14.00’de Muğla merkezindeki Sınırsızlık Meydanı’nda HDK’nın düzenleyici olduğu eyleme katıldılar. Bodrum ve Milas’tan katılımların da gelmesiyle Roboski katliamının birinci yılı vesilesiyle uzun bir basın açıklaması okundu. Kürtçe sloganlarında da atıldığı eylem, yağmurun bastırmasıyla sonlandı.

Gün içi gerçekleştirilen yoğun eylemliliklerin ardından faşistler de boş durmadı. Aynı gün saat 19.00 sularında İş Bankası civarında toplanan yaklaşık 100 kişilik faşist güruh, Şerzan Kurt Özgür Gençlik Derneği önünden geçerek yürüyüş yapılar. “Tekbir, Allahuekber” sloganları atarak dernek yakınlarındaki bir halı sahaya doğru gittiler. Ardından halı sahaya Muğla Ülkü Ocakları pankartını astılar. Faşistler, bu noktada kısa bir süre kaldıktan sonra  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yurtlarından gelen başka bir kolla birleşti ve Kötekli’de yürüyüş yapmak istedi. Yüzlerce polis, TOMA ve zırhlı araçlarla gelen emniyet güçleri, saatler süren bir bekleyişle Kötekli sokaklarında ülkücüleri kollamak amacıyla nöbet tuttu.