Mersin: Her sokakta "direniş!", her sokakta "Newroz!"

Bu yıl her zamanki gibi kutlanması planlanan Newroz Bayramını, Mersin' de de polisin yoğun saldırılarına rağmen Kürt halkı sokak sokak direnerek kutladı.

20 Mart tarihinde Newroz’un kutlanacağı Tırmıl Tepesi miting alanını,  polis sabahın erken saatlerinde barikatlar kurup abluka altına aldı. Newroz'u kutlamak isteyen halk ise sabah Çay Mahallesi ve Yeni Pazar Mahallesi olmak üzere iki kolda toplanmaya başladı. Buradan miting alanına yürümek isteyen gruplara polis biber gazı ve tazyikli su ile müdehale etti.

Polisin sert ve orantısız müdahalesinin sürdüğü sırada Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Akdeniz İlçesi Belediye Başkanı Fazıl Türk ve Mersin BDP il Eşbaşkanı Musa Kulu, Tırmıl Tepesi miting alanına girerek burada oturma eylemi yaptı. Milletvekillerinden oluşan grup, miting alanından çıkarak BDP Akdeniz İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti.

Mahallelerde bulunan yüzlerce genç, yaşlı, kadın ve çocuklar milletvekillerinin ardından yürüyüşe katıldı. Akdeniz BDP İlçe teşkilatının önüne gelen kalabalık kitle burada geleneksel kıyafetleri ve zılgıtlarıyla halay çekmeye başladı. Bu sırada panzerlerle kitlenin bulunduğu yere gelen polisler, burada kitleye uyarı yapmaksızın biber gazı attı. Biber gazının yoğun etkisinden dağılan kitle sokak aralarına ve apartmanlara girdi. Polisin hakaret ve küfürlerle saldırığı kitlenin dağılmasının ardından, polis özel ekiplerle bazı ev ve apartmaların kapılarını kırıp birçok kişiyi gözaltına aldı.

Polisin tüm engellemeleri ve saldırılarına rağmen halk sokaklarda sloganları, kırmızı-sarı-yeşil renkleriyle ateşlerini yakıp Newroz’larını kutladılar.

Devrimci İşçi Partisi Sokaklarda Kürt halkıyla omuz omuzaydı!

DİP  üyeleri sabahın erken saatlerinde Mersin DİP  binasından Yeni Pazar Mahallesine geldiler. Araçlardan inilmesinin hemen ardından DİP  üyeleri ve diğer kitle polisin biber gazı saldırılarına maruz kaldı.  Biber gazının etkisiyle kitle sokak aralarına dağılarak polisle çatıştı. Polisin yoğun biber gazı ve plastik mermi kullanmasıyla bir yoldaşamız hafif bir şekilde yaralandı.  DİP üyeleri daha sonra tekrar halkla beraber sokaklarda Newroz’u kutladı.

Newroz‘ dan notlar:

* Helikopterle mahallelerin üzerinden geçilmesiyle halk provoke edilmeye çalışıyordu.

*  Polislerin orantısız bir şekilde kitleye saldırması birçok yaralanmaya sebep oldu.

*  Polislerin halka müdahalesi sırasında polislerin birçoğunun halka küfür ve hakaretler ettiği gözlemlendi.

*  Net sayının bilinmemesiyle birlikte onlarca yaralı ve  gözaltı oldu.

*  Çevik kuvvetin yetersizliği nedeniyle Gaziantep ve Kilis‘ ten takviye ekipler geldi.

*  BDP Akdeniz İle binasının önünde toplanan kitlenin bir bölümünün ilçe binasına girmesi üzerine bazı polislerin BDP ilçe binasının camlarını kırmaya çalıştıkları gözlemlendi.

*  Kitleye müdahale sırasında polislerin, plastik mermi ve biber gazı bombalarını insanların başlarına hedef aldıkları gözlemlendi.

*  Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün de polislerin saldırıları esnasında jop, polis kalkanı ve biber gazına maruz kaldığı gözlemlendi.

*  Tüm bu acımasız saldırılara rağmen Kürt halkının yılmadan sokaklarda ateşlerini yakıp direne direne Newroz’ larını kutladı.