Adana'da Newroz coşkuyla kutlandı

Adana'da Newroz, Mimar Sinan Amfi Tiyatro'da kutlandı. Kutlamaya katılabilmek için on binlerce kadın, genç, yaşlı, çocuk "tabana kuvvet" diyerek sabahtan yollara koyuldu. Yoksul mahallelerinden Gülbahçesi, Karasu, Anadolu, Hürriyet ve daha bir çok emekçi mahallelerden gelen halk, 60 bin kapasiteli alana sığmadı.
 
Etkinlik, HDP büyükşehir ve ilçe eş başkan adaylarının halkı selamlaması ile başladı. Mitinge BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken ve HDP yöneticileri de katıldı. Açılış konuşmalarının ardından sözü alan HDP Eş başkanı Ertuğrul Kürkçü "Siz Çukurova pamuğunu toplayanlarsınız, Karadeniz'in fındığı toplayanlarsınız, Adana'nın yollarını yapan, İstanbul'un inşaatlarını yapansınız. Biz, bu alanı dolduranlar yüzde doksan dokuzuz. Emeğimizle ürettiğimiz gibi kentimizi de biz yönetmeliyiz. Partimiz HDP ile bunu da başaracağız" dedi.
 
Balonlarla, ışıl ışıl kıyafetleriyle alanı renk deryasına dönüştüren halk türküler söyleyip, halaylar çektiler. Öcalan'ın mesajının okunmasının ardından etkinlik sona erdi. Kendisi yoksul ama yüreği zengin güzel insanlar ellerini gökyüzüne doğru özgürlük için uzatarak alandan ayrıldılar. Bir kez daha alandan mahallelerine doğru "tabana kuvvet" dediler.