İzmir'de Libya operasyonu protesto edildi.

Emperyalizmin Libya müdahelesi, İzmir'de protesto edildi.

29 Mart saat 18.30’da İzmir Eski Sümerbank önünde DİSK, KESK ve TMMOB öncülüğünde  emperyalizmin ve yardakçılarının Libya’ya sözde özgürlük götürme bahanesiyle yaptığı işgali protesto etmek için birçok örgütün de destek verdiği bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında Libya’yı sözde kurtarmaya gelenlerin yaptığı ilk müdahalenin sivil bir havalimanı olan Sirte Havalimanına yaptığı ve yüzlerce sivilin öldürüldüğü belirtildikten sonra “NATO’nun Libya’da ne işi var?” diyen Tayyip Erdoğan’ın 180 derece dönerek “müdahale işgale dönüşmemelidir” beyanı “Tayyip sonun Mübarek olsun” sloganlarıyla teşhir edildi. Türkiye’nin bu müdahaleye yeşil ışık yakması, “koruyucu güç” olarak verdiği diplomatik destek ve çıkmak üzere olan tezkerenin utanç verici olduğu belirtilerek Türkiye’nin ABD’nin çıkar bekçisi olduğu vurgulandı.

Basın açıklamasında Türkiye’ye füze kalkanı kurulmaması, başta İzmir olmak üzere bütün NATO üslerinin kapatılması, NATO’dan çıkılması ve işgalin sonlandırılması talep edildi. “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol!”, “Katil ABD İşbirlikçi AKP”, “Katil ABD İşbirlikçi MGK”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları eşliğinde yapılan basın açıklaması alkışlarla son buldu.