İzmir’de isyan nöbeti

 

Polisin gezi parkı nöbetine müdahalesiyle patlak veren isyanda tüm Türkiye’ye yayılan eylemler, İzmir’de de dur durak bilmiyor. Gündoğdu Meydanı’nı zapt eden eylemciler, taleplerimiz kabul edilene dek meydanlarda kalma ısrarını, alana çadır kurarak ispatlıyorlar. İsyanın başlangıcından bu yana eylemlerde yer alan Devrimci İşçi Partisi militanları, alandaki çadırlarında nöbet tutmaya başlayarak bu mücadelede en ön saflarında yer alacaklarını gösteriyorlar.

3 Haziran Pazartesi

Pazar gecesi Lozan meydanına çıkan Plevne Bulvarı'nda ve Alsancak Sevinç Pastanesi önündeki Talatpaşa Bulvarı'nda halkın yoğun katılımıyla saatlerce süren polis şiddetine karşı direnişler yaşanmıştı. Saat 01:00 civarında TOMA'lar ve polis araçları kitleyi Gündoğdu Meydanı'nda sıkıştırarak yüzlerce kişiyi gözaltına almış, müdahaleyle birlikte sivil kılıklı sopalılar da yakaladıkları direnişçilere pusu kurmuşlardı.

Bir gece öncesinde polis tarafından yapılan sert müdahale ardından, pazartesi gününden itibaren sendikalar ve siyasi partiler bir çağrıda bulunup halkı her gün Gündoğdu Meydanı'nda 19:00-22:00 arası Taksim’den kıvılcımı tutuşturulan halk isyanıyla dayanışma adına nöbete davet etti. Bu çağrı üzerine DİSK'e bağlı sendikalar Lozan Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirirken, siyasi kurumlar Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu'ya yürüyerek, burada halkla buluştular. Platform kurulmasının ardından KESK, DİSK ve İzmir Barosu adına konuşmalar yapıldı.

Örgütlü güçlerin, sendikaların alanda bulunması atılan sloganların içeriğinin ve kitlenin taleplerini ifade ediş biçiminin politikleşmesine katkıda bulundu. Talatpaşa Bulvarı çıkışında akşam saatler ilerledikçe kalabalıklaşan kitle sloganlar ve müzik eşliğinde bekleyişini sürdürdü.

4 Haziran Salı

KESK aylar öncesinden 5 Haziran olarak ilan etmiş olduğu grev tarihini Gezi isyanıyla dayanışmak amacıyla 4 Haziran öğleden sonrayı da kapsayacak şekilde 12:00'den itibaren uygulamaya koydu. Greve çıkmış olan KESK üyesi sendikalar ve siyasi partiler 17:00'de Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak “Her Yer Taksim Her Yer Direniş”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” ve “Genel Grev Genel Direniş” sloganlarıyla Gündoğdu'ya doğru yürüyüşe geçti. Devrimci İşçi Partisi korteji de “Genel Grev Genel Direniş” şiarını benimsetmek için ajitasyon yaparak ilerledi.

Gündoğdu Meydanı'na varılmasından bir süre sonra Lozan Meydanı'ndan yürüyen başta Genel-İş olmak üzere DİSK üyesi sendikalar “Genel Grev Genel Direniş” sloganıyla kitleye katıldı.

Pazartesi gününden itibaren her gün gerçekleştirilecek olan dayanışma nöbeti için kurulan sahnede DİSK, KESK, TMMOB ve İzmir Barosu adına konuşmalar yapıldı. DİSK adına yapılan konuşmada öne çıkan unsur kamu emekçilerinin greviyle dayanışma oldu ve Çarşamba sabahtan itibaren hayatın DİSK üyesi işçilerin tarafından işyerlerinde durdurulacağı söylendi.

Nöbet İzmir Müzisyenler Derneği ve Grup Yel Değirmeni'nin müzik dinletisiyle sona erdi.

5 Haziran Çarşamba

KESK'in grev çağrısı üzerine saat 14:00'de Cumhuriyet Meydanı'nda DİSK, KESK üyesi sendikalar ve siyasi partiler toplandı ve yürüyüşe geçti. Genel-İş üyesi sendikalar 5 şubesiyle birlikte kitlesel kortejler oluşturdu. Devrimci İşçi Partisi korteji de Genel-İş şubelerinin yanında isyanın taleplerinin karşılanması yolunda “Genel Grev Genel Direniş” şiarını benimsetmek ve ayağa kalkan halkla dayanışmak amacıyla ajitasyon yaparak ilerledi.

Gündoğdu Meydanı’na DİSK ve KESK’in ardından TÜRK-İŞ greve destek olmadığı halde, belediye kurumlarında ve şirketlerinde örgütlü Belediye-İş sendikası da yoğun katılım sağladı.

Kurulan kürsüden greve destek vermeyen konfederasyonlar eleştirilirken, daha grev gününden bir gün önce adliyede emekçilerin greve çıkmasına karşı tehditler savuran adliye bürokratları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri ve genel sekreter yardımcıları kınandı. Aralarında ücretlerini %40, sosyal haklarını %50 eksik alan birçok işçinin olduğu belediyeye bağlı İzelman şirketi personeline bir tekme de eylem dolayısıyla “emek dostu” belediye başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan geldi. Aziz Kocaoğlu’nun greve çıkan işçilere ve kamu emekçilerine en ağır cezayı uygulayacağını söylediği haberi alındı. Genel-İş ve Belediye-İş temsilcileri belediyenin saldırısına karşı greve çıkan üyelerini yalnız bırakmayacaklarını söyledi. Aynı zamanda kadın platformu da kürsüde konuşmalar yaparak özellikle küfürlü ve erkek egemen sloganlara geçit verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Eylem Erdal Güney ve Entu’nun müzik dinletisiyle devam etti. Lazca ve Türkçe Karadeniz müzikleriyle coşturan Entu Rize’de direnişçilere yapılan linç girişimini kınadı.

Dinletilerin ardından eylem son bulurken halk, akşam Kordon Gündoğdu etrafında yeniden buluşup kalabalık şekilde nöbete devam etti. Birer ikişer çadırlar kurulmaya başlandı.

6 Haziran Perşembe

Akşam 19’dan itibaren halk yeniden Kordon’da Gündoğdu Meydanı etrafına doluşmaya başladı. Devrimci İşçi Partisi de Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca meydanlardan polisin çekilmesi, çişleri Bakanı Güler’in ve İstanbul, Ankara, İzmir, Ankara, Antakya valileri ve emniyet müdürlerinin görevden alınması, özellikle İzmir’de çok ön plana çıkan sivil kılıklı eli sopalı saldırganların tespiti ve Bağımsız Soruşturma Komisyonu taleplerini ajitasyonla kitleye anlattı ve bildiri dağıtımı yaptı. Nöbet için kurulan platformda sendika, oda ve baro temsilcilerinin konuşmaları ve atılan sloganların ardından, İzmir’de eylemin ilk gününden itibaren direnişin yanında bulunan İzmir Müzisyenler Derneği sahne aldı. Kızılay’dan gelen polis müdahalesi ve çatışma haberlerini kitle “Her yer Kızılay her yer direniş” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla karşıladı.

Etkinliğin ardından alandaki kitle meydan etrafına çekildi. Çadırların sayısının bir gün öncesine göre artmış olduğu gözlendi.

7 Haziran Cuma

Haftasonu olmasının da etkisiyle havanın kararmasından itibaren birçok insan Kordon’a akın etti. Devrimci İşçi Partisi üye ve dostları da alana çadırlar kurdular. Çadır sayısı evvelki günlere oranla daha da arttı. Kordon’un Alsancak İskele’ye çıkan yolu üzerinde kurulan dayanışma yerinde ücretsiz yiyecek ve içecek dağıtılmaya devam edildi. Yapılan canlı müzik eşliğinde halaylar çekildi. Yüzlerce kişilik kitle sabaha kadar çadırlar ve etrafında nöbetini sürdürdü.