DİP İstanbul Newroz’undaydı: “Kürtlerle barış, ABD’yle, AKP’yle, sermayeyle, emperyalizmle, faşizmle, siyonizmle savaş!”

İstanbul’da Newroz kutlamaları 17 Şubat Pazar günü Kazlıçeşme Meydanı’nda yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren Kazlıçeşme meydanına gelen halk saatler içinde yüzbinlere ulaştı ve Kazlıçeşme Meydanı’nı doldurdu. Devrimci İşçi Partisi de “Barışa ve siyasi çözüme evet! Tasfiyeye, başkanlık sistemine, ekonomik anayasaya, petrol kavgasına hayır!” yazılı pankartla Newroz kutlamalarındaki yerini aldı.

Devrimci İşçi Partililer Newroz’u yaratan şehitlere bin selam, yaşasın Newroz yaşasın sosyalizm, eşitlik özgürlük işçilerle gelecek, yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği ve Kürtlerle barış, ABD’yle, AKP’yle, sermayeyle, emperyalizmle, faşizmle, siyonizmle savaş! Sloganları attılar.

Newroz programı Grup Emeğe Ezgi’nin sahneye çıkmasıyla başladı. Ardından sırasıyla İstanbul milletvekileri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve BDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş konuşma yaptı. Konuşmalardaki ortak vurgu müzakere sürecinin savaşı sona erdirme ve barışı getirme noktasına geldiği yönündeydi. Demirtaş, mücadelenin devam edeceğini ve muhalefet partisi olarak görevlerini yapmaya devam edeceklerini söylerken konuşmaların hiçbirinde müzakere sürecinde öne çıkan başkanlık sistemi ve yeni anayasa konularına değinilmedi.

Yüzbinlerce kişinin katıldığı Newroz kutlaması Selahattin Demirtaş’ın konuşmasının ardından Karadeniz ezgileriyle sona erdi.