Cizre Newroz'da 90'lı yılları tekrar yaşadı

Cizre 90'lı yılları hatırlatan bir günü tekrar yaşadı ancak Kürt halkı, özgürlük arayışında geri adım atmadı ve TC'nin baskı ve zulmüne bir kez daha direndi.

Cizre'de, Kürt halkı için uyanış anlamını taşıyan Newroz, günler öncesinden mahalle aralarında, sokak sokak  kutlanıyordu. 20 Mart sabah 10:00'da davul sesleriyle Newroz kutlamasına katılımın başlamasıyla  polis önce sokakları gaza boğdu ardından da öğlen 12:00 gibi kurşun sesleri duyuldu. Olayların, bir okulun yanında ve öğrencilerin okuldan çıkış saatinde yaşanması da ayrıca dikkat çekici bir durumdu.  Polis saldırılarının ardından çatışma çıkmasıyla birlikte polisin BDP binasına ve kitleye ağır silahlarla saldırdığı görüldü. BDP binasına yapılan saldırı bunun Kürt halkının örgütlülüğüne yapıldığının kanıtı niteliğindeydi. 

Ayrıca Cizre halkı, Newroz'un Kürdistanda her sene farklı yörelerde farklı günlerde de kutlandığını (örn:şırnak'da 22 Mart, Cizre'de 20 Mart) ve devletin buna engel olmaya çalışmasının, tamamen siyasi bir saldırı olduğunu dile getirdi.

21 Mart günü ise Cizre halkı, AKP'nin 'gününde kutlama' isteğine uymadıklarını açık bir şekilde gösterdi. Newroz'u ancak kendilerinin isteği günde kutlayacaklarını, kutlama yapmayı redderek, kepenk kapatarak ve de sokağa bile çıkmayarak gösterdi. 

Yaşananların faturası ise Newroz'a katılmak isteyenlere karşı gelişigüzel yapılan gözaltı ve tutuklamalarla halka kesildi. Polis terörünün ardından kürt halkını sindirme politikasının yargı eliyle devam ettirildiği bir kez daha görüldü.