Antalya: Kardeş Hrant, bra Hrant, sireli yeğpayrıs Hrant

Antalya’da sendikalar, işçi örgütleri ve sol örgütler, Hrant’ın katledilmesinin beşinci yılında, Hrant’ın katillerinin aklanmasını düzenledikleri bir yürüyüşle protesto ettiler.

Antalya’da sendikalar, işçi örgütleri ve sol örgütler, Hrant’ın katledilmesinin beşinci yılında, Hrant’ın katillerinin aklanmasını düzenledikleri bir yürüyüşle protesto ettiler.17.30’da Üç Kapılar önünde başlayan yürüyüş, Attalos meydanında basın açıklamasıyla sona erdi.

Yürüyüşte sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Türk, Kürt, Ermeni yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşün sonunda kitle adına basın açıklamasını Zeynel Ergin okudu.

“Sevgili Hrant, Kardeş Hrant, Bra Hrant, Sireli yeğpayrıs Hrant” sözleriyle açıklamaya başlayan Ergin, organize bir cinayet olduğu aşikâr olan Hrant Dink’in katledilmesini, beş yılın sonunda sadece iki üç faşist katilin üzerine kaldığını söyledi. Oysa, Hrant’ın katillerinin tetiği çekenlerden başka örgütlü güçlerin, çetelerin olduğuna değinen Ergin, katledilmesinden önce tehdit eden gazeteci ve devlet görevlilerinin hala mahkemeye çıkarılmadığını ifade etti. Bu kadar derin bir yapılanmadan örgüt çıkaramayanların, basılmamış bir kitaptan ve bu derin yapıyı deşifre etmiş gazeteciler Ahmet Şık ile Nedim Şener’i kolaylıkla örgüt üyesi yapabildiğini vurgulayan Ergin, açıklamayı şöyle bitirdi: “Ömrünü, tüm ezilenlerin ve emekçilerin onurlu bir hayat sürmeleri hedefine adamış yiğit insan Hrant’ın katillerine, katillerin destekçilerine ve onu hedef gösterenlere hatırlatırız ki; bu cinayetlerle hiçbir yere varamayacaklar.”

Basın açıklaması esnasında ise faşistler provokasyon girişiminde bulundular. Nerden geldiği belli olmayan bir taş, Eğitim-Sen üyesi bir öğretmenin kaşını yardı. Kimin yaptığı belli olmayan saldırı girişiminden sonra basın açıklaması devam etti.

Slogan ve alkışlarla sona eren eyleme, DİP, Halkevleri, HDK, ÖDP, Sosyalist Parti, Sosyalist Kurtuluş Kolektifi, HDK, TKP, Dev Turizm-İş katıldı.